Jak obrać paprykę? Co jeszcze warto wiedzieć?
Papryka jest warzywem należącym do roślin psiankowata. Każdy z nasz zna paprykę czerwoną, żółtą, czy zieloną. Te warzywa są podstawą nowoczesnej diety. Paprykę można zjadać zarówno na surowo, jak i po obróbce termicznej. Swą popularność w kuchni zawdzięcza wartościom odżywczym oraz wspaniałym kolorom, które urozmaicą różne dania. To warzywo jest cenione ze względu na swój aromat, a także przyjemną, chrupką konsystencję. Pochodzi z tropikalnych terenów Ameryki, jednak obecnie jest hodowane również w Polsce.
Papryka to niezwykle smaczne warzywo, jednak w wielu przepisach należy używać jej bez skórki. Jak obrać paprykę?
Można to zrobić na kilka sposobów. Oto sprawdzony sposób:
- Paprykę zanurz we wrzątku na kilka minut (2-3). Obróć ją kilka razy za pomocą widelca lub łyżki. Wyciągnij delikatnie, uważając, by się nie poparzyć. Skórka powinna łatwo schodzić z warzywa.
- Możesz użyć obieraczki do warzyw.
- Podpiecz ją w piekarniku nagrzanym do 200 stopni C. Podziel ją na mniejsze kawałki i skrop oliwą. Skórka będzie łatwo odchodzić od warzywa.
- Paprykę możesz też opalić nad palnikiem i zdjąć skórkę za pomocą nożyka.
Papryka to warzywo, które pasuje do wielu dań. Idealnie sprawdza się w gulaszach, czy aromatycznych zupach. jednak jeśli chcesz przygotować z niej ajwar, czy zupę krem, koniecznie będzie obranie jej ze skórki. Jak prawidłowo to zrobić? Najlepiej sprawdzi się do tego obieraczka. Zwykle używamy jej do obierania marchewek, czy ziemniaków, jednak sprawdzi się również w przypadku papryki. To pomysł na niezwykle łatwe jej obieranie, w dodatku nie trzeba wtedy poddawać papryki żadnej obróbce termicznej. Jeśli chcesz zrobić to równie szybko, ale brakuje Ci obieraczki możesz po prostu zanurzyć paprykę w wodzie. Koniecznie musi to być bardzo gorąca woda. Pod wpływem temperatury w łatwy sposób obierzesz paprykę ze skórki. Łatwo da się ją obrać także po pieczeniu w piekarniku. Paprykę należy nieco przyrumienić, jednak znacznie ułatwia to obranie jej.
Paprykę można wykorzystywać w kuchni na wiele sposobów. Idealnie nadaje się do:
- gulaszów,
- sosów,
- zup,
- past,
- faszerowania,
- sałatek i surówek,
- dań jednogarnkowych,
- marynowania.
Papryka jest nie tylko smaczna. To także naprawdę wartościowe źródło witamin i składników odżywczych. Papryka jest bardzo dobrym źródłem antyoksydantów mających prozdrowotny wpływ na organizm człowieka, m.in. witaminy C. Oprócz tego, w warzywie znajduje się cenny dla zdrowia likopen, żelazo, beta-karoten, potas oraz wapń. Oprócz wielu witamin znajdziemy tam także polifenole, które odpowiadają za działanie antynowotworowe. Znajdą się także związki hamujące starzenie komórek. Likopen to znajdujący się w czerwonej papryce związek chemiczny, który ma silne działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne. Co więcej, zmniejsza on ryzyko wystąpienia raka oraz wielu innych chorób takich jak miażdżyca, udar mózgu czy zawał serca.
Jeśli chcesz wzbogacić swoją dietę w ten składnik, jednak brakuje Ci pomysłu na dania z udziałem papryki, koniecznie sprawdź przygotowane w tym wpisie inspiracje na przepisy z papryką.