Jak obrać melona? Co jeszcze warto wiedzieć?
Melon jest owocem pochodzącym z rodziny dyniowatych, która obejmuje jeszcze takie rośliny jak: ogórek, dynia, arbuz. Pochodzi prawdopodobnie z Afryki i Bliskiego Wschodu. Podobnie jak inne rośliny z tej rodziny obfituje w wodę i ma słodki, choć orzeźwiający smak. Istnieje wiele różnych odmian tego owocu. Najpopularniejszy jest jednak melon kantalupa. Melon kantalupa, lubiany ze względu na swój wyrazisty smak, zawiera najwięcej witaminy C oraz błonnika. Melon ten charakteryzuje się również intensywnie słodkim smakiem. Ten owoc na pewno znacznie poprawi stan twojego organizmu. Smakowe i zdrowotne walory melona doceniano już w starożytności. W Polsce, choć same owoce można kupić bez problemu, uprawia się je raczej rzadko. Być może wynika to z dużej wrażliwości melonów na wahania temperatury. Zwykle kupuje się go latem, ze względu na jego orzeźwiające właściwości, jednak warto sięgać po niego przez cały rok.
Melon to owoc bardzo egzotyczny, dlatego wiele osób zastanawia się: "jak obrać melona?". Nic prostszego! Wystarczy tylko ostry nóż, łyżka stołowa i deska. A oto sprawdzony sposób na obranie melona:
- Owoc umyj i przekrój na pół.
- Łyżką stołową wybierz wszystkie pestki.
- Pokrój melona na desce na mniejsze kawałki. Pamiętaj jednak o tym, by krojenie melona przebiegało wzdłuż jego dłuższej strony, a nie w poprzek.
- Ostrym nożem odkrój skórkę od miąższu.
- Melona możesz pokroić w kostkę lub zostawić w takiej formie.
To sposób zarówno na melona miodowego, jak i inne rodzaje.
Teraz gdy już wiesz, jak się kroi melona, z powodzeniem możesz używać go w przepisach na co dzień. Sprawdzony pomysł na to jak jeść melona to:
- sałatki,
- surówki,
- koktajle,
- smoothie,
- talerz owoców.
Zastanawiasz się jak podać melona prawidłowo? Nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Ze względu na swój piękny kolor wspaniale sprawdza się zarówno w formie dużych plastrów, jak i drobnej kostki. Świetnie sprawdzi się na przyjęcie, czy na imprezę. Najlepiej komponują się z nim: szynka, rukola, czy ser pleśniowy.
Czy warto łączyć melona do swojej diety? Jak najbardziej! Melony obniżają ciśnienie krwi, zapobiegając chorobom układu krążenia. Poprawiają wzrok, cerę, stan włosów oraz paznokci. Melon to owoc, którego właściwości i wartości odżywcze powinny docenić zwłaszcza osoby zmagające się z nadciśnieniem i miażdżycą. Melon zapobiega bowiem odkładaniu się blaszki miażdżycowej i reguluje poziom ciśnienia. Melony składają się w ok. 90 proc. z wody, dlatego też są niskokaloryczne i idealnie nadają się na podstawę diety odchudzającej. Zawarte w nich minerały (potas, magnez, fluor, nikiel) pobudzają trawienie. Poza tym melon wspomaga pracę oczu i pozwala na dłużej zachować opaleniznę. To ze względu na znajdujący się w nim beta-karoten, będący prowitaminą A. To związek należący do grupy karotenoidów (pomarańczowych, czerwonych i żółtych barwników roślinnych), który jest przeciwutleniaczem. Oprócz właściwości ochraniających skórę beta-karoten ochrania również przed niektórymi rodzajami nowotworów. Melony klasyfikują się w grupie produktów o średnim indeksie glikemicznym. Ich IG wynosi 65, oznacza to, że mogą być spożywane bez lęku o problemy z nieprawidłową glikemią.