Jak obrać mango? Co jeszcze warto wiedzieć?
Mango to egzotyczny owoc, który jest kochany głównie ze względu na swój słodki smak. Idealnie sprawdza się jedzony samodzielnie lub jako dodatek do różnych potraw, a zwłaszcza deserów. Jednak ze względu na jego egzotyczne pochodzenie i dużą pestkę w środku, często możemy zastanawiać się: jak obrać mango? A zwłaszcza jak zrobić to szybko i łatwo.
Mango to owoc, który jada się bez skóry. By go obrać wystarczy tylko mały nożyk. Najlepiej sprawdza się właśnie ten o małym rozmiarze, dzięki temu łatwiej nim operować. Poniżej znajdziesz sprawdzony sposób jego obierania.
Jeśli chcesz obrać mango, musisz:
- Umyć owoc i powycierać skórkę.
- Od owocu odkrój części ze skórką.
- Skórkę natnij głęboko, tworząc kratkę. Następnie wywiń skórkę do środka. Kawałki mango delikatnie odkrój.
- Gdy owoc będzie już bez skóry, odkrój delikatnie pozostały miąższ, który zbiera się wokół pestki.
Jeśli chcesz, możesz też najpierw obrać skórkę, jednak owoc jest śliski, więc może to utrudnić cały proces krojenia. To tylko pomysł na to, jak ułatwić sobie obróbkę tego owocu. Nie da się obrać go prawidłowo lub nie. W krajach, gdzie ten owoc rośnie, zwykle nie traci się nawet czasu na to, by pokroić mango. Zamiast tego obiera się skórkę, a resztę po prostu ogryza się. To najłatwiejszy sposób jedzenia mango.
Mango zwykle występuje jako zielone, żółte lub lekko czerwone. W egzotycznych krajach można natknąć się również na bardzo małe mango, które jest nieco bardziej kwaśne i zwykle używa się go do curry. Pozostałe odmiany są raczej deserowe. Im bardziej czerwone mango tym jest ono słodsze i miękkie. To owoc naprawdę smaczny, ale również niezwykle zdrowy.
Owoc mango jest bogaty w witaminy, minerały oraz przeciwutleniacze. Badania naukowe wiążą składniki zawarte w tym owocu z wieloma korzyściami zdrowotnymi, a w tym z potencjalnym działaniem przeciwnowotworowym. 100 gramów mango to 70 kalorii. Owoce są dosyć duże — jeśli przeważnie sięgasz np. po sztukę o wadze 250 g, wówczas porcja mango dostarcza 175 kalorii. Warto jednak pamiętać, że mango nie powinny spożywać osoby z kamicą szczawianowo-wapniową.
Mango zawiera mnóstwo błonnika, dlatego świetnie sprawdzi się dla osób, które chcą zadbać o zdrowie swoich jelit. Zawiera również ogromną ilość antyoksydantów, które mają działanie przeciwutleniające i chroniące przed nowotworami. Ten owoc, ze względu na swój piękny kolor jest też skarbnicą witaminy A, która chroni wzrok.
Owoc ten można zjadać na surowo lub poddawać obróbce termicznej, jednak najlepiej zjadać w formie nieprzetworzonej. Dzięki temu zawiera on wszystkie swoje właściwości odżywcze. Świeże mango ma ogromną ilość potasu, dzięki czemu dba o układ narządu krwionośnego. Witaminy C i E, ukryte w owocach mango, odgrywają rolę antyoksydacyjną, usuwając z ustroju nadmiar wolnych rodników, jednak są one niezwykle wrażliwe na temperaturę, więc surowe mango jest bardziej odżywcze.
Owoc będzie więc idealnym pomysłem na przekąskę między posiłkami, dodatek do śniadania, z powodzeniem też zastąpi deser, mango nie dostarcza wielu kalorii, za to może przysłużyć się zdrowiu.