Jak obrać krewetki? Co jeszcze warto wiedzieć?
Krewetki to jedne z najpopularniejszych owoców morza. Są cenione nie tylko ze względu na wyśmienity smak, ale również wartości odżywcze. Jeszcze do niedawna sporadycznie pojawiały się w naszych kuchniach, ale teraz coraz częściej trafiają na patelnię. Są bogatym źródłem dobrze przyswajalnego białka, witamin z grupy B oraz cennych składników mineralnych. Oprócz tego są lekkostrawne i znane ze swoich afrodyzjakalnych właściwości. Krewetki mogą być zdrowym, urozmaiceniem do Twojej codziennej diety. Są nie tylko bogate w witaminy oraz minerały, ale również zawierają dużą ilość pełnowartościowego białka. Spożywanie krewetek może sprzyjać zdrowiu serca oraz mózgu, poprzez zawartość astaksantyny i kwasów tłuszczowych omega-3. Krewetki są doskonałym źródłem wysokowartościowego i łatwo przyswajalnego białka, którego zawartość w 100 g produktu wynosi aż 18,1 g. Jednocześnie mają niską zawartość tłuszczu (0,8 g na 100 g mięsa) i są lekkostrawne.
Obieranie krewetek jest niezwykle istotną czynnością przed ich obróbką termiczną. Jednak bardzo często wzbudza pewien lęk. Wiele osób zastanawia się, które konkretnie części powinny zostać obrane, a które można zjeść. Na kruchych pancerzach, które posiadają, można połamać sobie zęby. Nie nadają się do zjedzenia i mogą wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Najważniejsze do usunięcia są jednak jelita krewetki. To one wpływają na smak tych skorupiaków, jeżeli się ich nie pozbędziecie, to potrawa może być zwyczajnie gorzka i niesmaczna. A więc jak obrać krewetki w łatwy sposób? Oto sprawdzony sposób:
- Przygotuj surowe krewetki. Mrożone koniecznie wcześniej odmroź.
- Krewetki opłucz letnią wodą.
- Odetnij główkę, jeśli krewetka ją posiada.
- Przetnij pancerzyk na stronie brzusznej i zdejmij go z krewetki razem z odnóżami.
- Następnie pozbądź się przewodu pokarmowego: natnij krewetkę wzdłuż grzbietu Rozchyl nacięcie i usuń ciemną żyłkę. Najłatwiej jest to zrobić za pomocą nożyka lub wykałaczki.
Najlepiej sprawdzają się do obierania duże krewetki, które w łatwy sposób można obrać z pancerza. Najpopularniejsze w Polsce to krewetki królewskie i tygrysie.
Przed jakąkolwiek obróbką termiczną należy sprawdzić, czy krewetki są świeże, gdyż niezwykle łatwo jest zatruć się owocami morza. Oceniając świeżość krewetek, należy zwrócić uwagę na barwę. Surowe powinny być jasnoszare, zaś mrożone – różowo-pomarańczowe. Oznaką nieprzydatności do spożycia jest zaś czarna lub zielona głowa zwierzęcia. Ciężej może być w przypadku tych mrożonych. Czasami mrozi się je na surowo, czasami chłodzeniu poddaje się gotowane owoce morza. Ich świeżość da się sprawdzić dopiero po rozmrożeniu. Jednak należy pamiętać, że powinno ono zachodzić w odpowiednich warunkach i we właściwy sposób. Nie należy zostawiać ryb do rozmrożenia na blacie. To zbyt niebezpieczne, gdyż gwałtownie namnażają się w nich chorobotwórcze drobnoustroje. Najlepszy sposób to zostawienie ich w lodówce na 24 godziny. Inny, prosty sposób, to ich pozostawienie w zimnej wodzie.
Krewetki można przyrządzić bardzo prosto. Wystarczy je doprawić solą, pieprzem i cytryną i usmażyć na maśle, oliwie, czy oleju rzepakowym przez 2-3 minuty. Idealnie do nich pasuje czosnek i świeża bagietka. Mogą być również dodatkiem do sałatki. Jeśli poszukujesz większej ilości pomysłów na dania z krewetek, koniecznie sprawdź nasze propozycje.