Jak obrać awokado? Co jeszcze warto wiedzieć?
Awokado to wysokokaloryczny owoc, który posiada wiele zastosowań w kuchni. Awokado może mieć kształt kulisty i bardziej drobny oraz jajowaty. Awokado zawiera jedno nasiono. Przed spożyciem należy wyjąć pestkę z owocu. Dojrzały miąższ awokado jest kremowy. W dalszej części dowiesz się jak prawidłowo obrać awokado. Możemy wykorzystać je jako zamiennik masła i posmarować nim pieczywo. Dodatkowo na jego bazie możemy przygotować pyszne pasty kanapkowe z dodatkiem różnych produktów (np. twarogu, pomidorów suszonych czy tuńczyka w puszce). Możemy przygotować z niego również koktajle oraz smoothie. Awokado doskonale sprawdzi się wykorzystany do sałatki - wzbogaci je w wiele cennych składników odżywczych oraz wspomoże wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.
A więc jak obrać awokado? Awokado dokładnie umyj. Następnie przetnij go wzdłuż na pół, jednak uważaj, aby nie naruszyć pestki. Chwyć za dwie połówki awokado ze skórką i jedną z nich lekko obróć o 90°. W jednej połówce awokado pozostanie pestka. W pestkach wbili nóż i ruchem obrotowym wyciągnij ją z owocu. Następnie przy pomocy łyżki wyciągnij miąższ ze środka awokado, kierując łyżką przy skórce. A jak pokroić miąższ awokado? Wydrążony miąższ możesz pokroić w kostkę lub plasterki. Wszystko zależy od tego, do czego wykorzystasz awokado. Możesz go również nie kroić wcale tylko rozgnieść widelcem na gładki mus.
Używanie awokado do przygotowania potrawy znacząco podniesie jej wartość odżywczą. Awokado jest bowiem owocem, który dostarczy do naszego organizmu dużych ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3. Znajdziemy w nim również kwas foliowy, kwas pantotenowy, magnez, cynk, miedź, mangan, potas, fosfor, wapń, beta-karoten, antyoksydanty, błonnik pokarmowy, fitosterole, witaminy A, C, E, K oraz niektóre witaminy z grupy B. Awokado jest owocem dość kalorycznym, ale kalorie w nim zawarte są „bardzo wartościowe”, ponieważ dostarczają dużą ilość składników odżywczych. Obecność witaminy A, C oraz E wpływa na zmniejszenie produkcji wolnych rodników - to z kolei przyczynia się do zmniejszenia ryzyka rozwoju chorób nowotworowych oraz opóźnia procesy starzenia się skóry.
Podsumowując: wiesz już jak obierać awokado oraz jak przygotować je do jedzenia. Awokado to bogactwo cennych składników odżywczych, które spożywane w odpowiednich ilościach korzystanie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Odwiedź naszą stronę i poznaj sprawdzony sposób na przygotowanie wiele potraw z wykorzystaniem awokado. Mniej oczywistym jest przepis na domową nutellę z awokado - stanowi ona doskonały zamiennik kremów czekoladowych do smarowania pieczywa i zawiera dużo więcej korzystnych dla naszego zdrowia substancji odżywczych. Awokado doskonale sprawdzi się również jako składnik tostów lub pasta do faszerowania jajek w okresie świąt wielkanocnych. Awokado świetnie sprawdzi się na diecie redukcyjnej, jednak warto spożywać jego niewielkie ilości. Warto wiedzieć, że uprawa awokado zużywa bardzo dużo wody w porównaniu z uprawą innych warzyw oraz owoców.