Jak obierać ogórka? Co jeszcze warto wiedzieć?
Ogórek to warzywo, które w prawie 90% składa się z wody i wywodzi się z rodziny dyniowatych. Jednak chętnie wykorzystywany jest w kuchni do przygotowania pysznych potraw. W dalszej części poznasz sprawdzony sposób na obieranie ogórka, aby nie był gorzki. Ogórek możemy wykorzystać do przygotowania mizerii na bazie śmietany lub jogurtu naturalnego. Dodatkowo świeży ogórek świetnie sprawdzi się jako dodatek na kanapki lub dodatek do surówek oraz sałatek (ogórek jest jednym ze składników sałatki greckiej). Ogórek gruntowy świetnie sprawdzi się również do przygotowania przetworów na zimę (np. ogórków kiszonych lub konserwowych). Ogórki kiszone chętnie wykorzystywane są do przygotowania zupy ogórkowej.
A jak obierać ogórka, żeby nie był gorzki? Obieranie ogórka rozpocznij od jaśniejszej końcówki. Ciemna końcówka wyrasta z łodygi i jest głównym miejscem do gromadzenia się gorzkich substancji produkowanych przez ogórki. Jeśli zaczniesz obierać ogórka od ciemnej strony, to rozprowadzisz gorzkie substancje po całym ogórku i sprawisz, że będzie gorzki.
Dlaczego ogórki mogą być gorzkie? Ogórki produkują substancje o nazwie kukurbitacyna, która odpowiada za gorzki smak warzywa. Związek ten wykorzystywany jest przez ogórki jako swoisty system obronny, który ma odstraszyć szkodniki, które spożywają ogórki. kukurbitacyna wytwarzana jest przez ogórki w niesprzyjających warunkach - aby ogórki nie były gorzkie, warto zadbać o odpowiednie nawodnienie oraz temperaturę podczas ich uprawy. Ogórki zielone szklarniowe są mniej narażone na niesprzyjające warunki, dlatego rzadziej mają one gorzki posmak.
Ogórek zielony to warzywo, które w 90% składa się z wody. Z tego względu ogórek nie jest wypełniony składnikami odżywczymi w takim stopniu jak inne warzywa. Jednak w jego składzie znajdziemy witaminę C, niektóre witaminy z grupy B oraz składniki mineralne (wapń, żelazo, magnez, fosfor oraz potas). Ogórek zawiera również enzym o nazwie askorbinaza, który utlenia witaminę C - dlatego ogórków nie powinno łączyć się z innymi produktami obfitującymi w witaminę C (jednak nie należy zbytnio się tym przejmować, ponieważ dostarczenie odpowiedniej ilości witaminy C do organizmu nie jest wcale takie trudne - wystarczy zjeść pół średniej wielkości papryki jako dodatek do kanapki). Obecny w ogórkach błonnik pokarmowy oraz potas może przyczyniać się do wspomagania regulacji ciśnienia krwi. Ogórki szklarniowe oraz ogórki gruntowe mają niski indeks glikemiczny, dlatego świetnie sprawdzą się w diecie osoby chorującej na cukrzycę. Dodatkowo niska kaloryczność warzywa sprawia, że bez obawy można włączyć ja na diecie redukcyjnej.
Podsumowując: wiesz już, od której strony prawidłowo obierać ogórki, aby nie były gorzkie. Ogórki stanowią doskonałą propozycję na dodatek do kanapek lub obiadów. Na ich bazie przygotujesz pyszną mizerię z dodatkiem śmietany lub jogurtu naturalnego. Aby mieć pewność, że ogórki nie są gorzkie najlepiej wyhodować je samemu w odpowiednich warunkach (z dostępem do wody oraz przy odpowiednich warunkach temperaturowych).