Jak obierać dynię? Co jeszcze warto wiedzieć?
Dynia to roślina z rodziny dyniowatych. W dalszej części dowiesz się jak obrać ze skóry w prosty sposób dynię. Z warzywa tego można przygotować wiele ciekawych potraw. Pyszne potrawy przygotowane na bazie dyni mają piękny, pomarańczowy kolor, który zachęca do jedzenia. Na bazie dyni możemy przygotować również smaczne wypieki, a także placuszki warzywne, przepisy te świetnie sprawdzą się do przemycenia do diety warzyw - jest to dobre rozwiązanie w diecie osób, które nie przepadają za warzywami. Dynia bogata jest w wiele substancji odżywczych, które spożywane w odpowiednich ilościach korzystnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu.
A więc jak obierać dynię? Ostrym nożem natnij ogonek dyni oraz końcówkę z drugiej strony i przekrój dynie na pół. Pestki wyciągnij przy pomocy łyżki kuchennej, oczyść je i pozostaw do wysuszenia. Z każdej połówki dyni usuń skórkę przy pomocy noża lub obieraczki do warzyw. Obraną dynię pokrój w mniejsze kawałki lub zetrzyj na tarce (w zależności od potrzeby).
Dynie można upiec bez obierania i dopiero po upieczeniu usunąć z niej skórkę. W tym celu dynię pokrój na mniejsze kawałki, piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 30 minut. Po przestudzeniu zdejmij skórkę przy pomocy noża.
A co można przygotować z dyni? Warzywo posiada szerokie zastosowanie w kuchni. Z dyni możemy przygotować dania na słodko oraz na słono. Nadaje się ona do pieczenia lub jako dodatek do zupy dyniowej. Dynia świetnie sprawdzi się do przygotowania zup tradycyjnych oraz kremów, placków dyniowych, kotletów na bazie warzyw, sosów do makaronów, sałatek, smarowideł do kanapek, puree dyniowego. Na bazie dni możemy przygotować sernik dyniowy, tartą dniową, muffinki lub babeczki. Dodatkowo z warzywa możemy przygotować dżem dyniowy lub dynię w occie. W kuchni możemy wykorzystać również pestki z dyni - prażone doskonale pasują jako chrupki element zup krem oraz dodatek do sałatek.
Dynia to bogate źródło witamin oraz składników mineralnych, które spożywane w odpowiednich ilościach korzystnie wpływają na wiele funkcji naszego organizmu. W dyni znajdziemy następujące witaminy: witaminę A, witaminę E, witaminę C oraz niektóre witaminy z grupy B. Do składników mineralnych występujących w dyni możemy zaliczyć: żelazo, fosfor, magnez, selen, cynk, miedź oraz mangan. Dynia jest warzywem niskokalorycznym, ponieważ w 100 gramach zawiera tylko 30 kcal. Dynia jest również bogata w beta-karoten, który nadaje jej pomarańczowy kolor. Dodatkowo beta-karoten jest zaliczany do przeciwutleniaczy, które zmniejszają produkcję wolnych rodników oraz zmniejszają ryzyko rozwoju chorób nowotworowych. Witaminy A, E oraz C zaliczane są do przeciwutleniaczy, które spowalniają procesy starzenia się skóry. Pestki dyni bogate są natomiast w cynk, siarkę, magnez, wapń praz nienasycone kwasy tłuszczowe.
Podsumowując obieranie dyni jest bardzo proste - wiesz już jak łatwo oraz szybko to wykonać. Na naszej stronie znajdziesz sprawdzony przepis na smaczne ciasto dyniowe. Najlepszy sposób na krojenie dyni to usunięcie z niej ogonka oraz przecięcie na pół - połówkę dyni warto pokroić na mniejsze kawałki i dopiero zacząć obieranie.