Jak namoczyć grzyby? Co jeszcze warto wiedzieć?
Jak namoczyć grzyby? Grzyby suszone to doskonały dodatek do wielu różnych dań. Możesz je wykorzystać zarówno do farszu, jak i zupy. Jednak, by można ich było używać, należy wcześniej odpowiednio je przygotować.
- Grzyby włóż do miseczki.
- Zalej je wodą - najlepiej o temperaturze pokojowej. Woda nie powinna być ani zbyt zimna, ani gorąca.
- Grzyby przemieszaj, wszystkie powinny być zamoczone. Następnie, odstaw je do namaczania.
- Czas namaczania zależy od rodzaju grzybów, jednak po 3-4 godzinach powinny być już miękkie.
- Nie musisz wylewać wody z moczenia grzybów, możesz użyć jej do zupy, czy sosu.
W moczeniu grzybów kilka rzeczy odgrywa kluczową rolę:
- jaką wodą zalać - choć im cieplejsza woda, tym szybszy proces moczenia, to jednak nie zależy nam tylko na szybkości. Niezwykle ważne jest również zachowanie odpowiedniego ich smaku. Dlatego warto sięgnąć po wodę letnią.
- jak długo je moczyć - czas jest uzależniony od rodzaju grzybów, a także ich wielkości. Niektóre grzyby już po 1 godzinie staną się miękkie, inne będą potrzebować nawet całej nocy. Warto być cierpliwym.
- jak przygotować je dalej - co zrobić z namoczonymi grzybami i wodą? Oba składniki możesz wykorzystać! Jeśli przygotowujesz farsz zblenduj grzyby i dodaj odrobinę wody z moczenia, farsz będzie jeszcze bardziej aromatyczny. Gdy tworzysz zupę na bazie grzybów, dodaj odrobinę wody z grzybów do gotowania bulionu, uzyskasz smaczniejszą opcję.
Teraz gdy już wiesz ile czasu moczyć grzyby i jak trzeba moczyć je, by były smaczne i aromatyczne, możesz sięgnąć po dania na ich bazie. Jeśli szukasz inspiracji na to jak zrobić pyszne potrawy z dodatkiem suszonych grzybów, koniecznie sięgnij do wyróżnionych propozycji na tej stronie. Znajdziesz tam niejeden pyszny pomysł na wykorzystanie grzybów.
Grzyby suszone to doskonały dodatek do wielu dań, dodatkowo grzyby suszone posiadają charakterystyczny aromat, których nadaje daniom piękny, grzybowy zapach. Grzyby suszone chętnie wykorzystywane są do przygotowania dań wigilijnych:
- pierogów,
- zupy grzybowej,
- uszek,
- kapusty z grzybami suszonymi.
Dodatkowo możemy wykorzystać je do przygotowania farszów do krokietów lub do zapiekanek makaronowych. Grzyby suszone świetnie sprawdzą się także do przygotowania aromatycznych sosów grzybowych.
Grzyby suszone są nieodłącznym elementem każdego stołu i stanowią integralny składnik wielu potraw. Z tego powodu można zastanawiać się nad ich wartością odżywczą, a ta jak wiadomo w grzybach świeżych, jest ona znikoma. Grzyby składają się w 90% z wody oraz niewielkiej ilości węglowodanów i składników mineralnych. grzyby są niskokaloryczne (dostarczają średnio 50–70 kcal w 100 g produktu), mają dość dużą zawartość wody. Ich wartość odżywcza wynika z obecności stosunkowo łatwo przyswajalnych białek oraz błonnika pokarmowego, regulującego trawienie. Ponadto grzyby zawierają cenne składniki mineralne (chrom, cynk, fluor, fosfor, jod, kobalt, mangan, miedź, potas i selen) oraz witaminy (głównie z grupy B: B1, B2, B6 oraz prowitaminę witaminy D). Grzyby nazywa się często „leśnym mięsem” z powodu zawartości białka, ale określenie to lepiej charakteryzuje grzyby po ususzeniu niż grzyby świeże.