Jak mrozić pieczarki? Co jeszcze warto wiedzieć?
Ciężko wyobrazić sobie polską kuchnię bez grzybów, a zwłaszcza pieczarek. To produkt, który doskonale wzbogaci każde danie. Co zrobić, gdy jednak kupimy ich za dużo? Najlepiej je zamrozić. Jak mrozić pieczarki? Grzyby te są popularne w sklepach przez cały rok, ale doskonale nadają się do mrożenia. Jak to zrobić najprościej?
- Pieczarki oczyść i obierz.
- Grzyby możesz pokroić w kostkę, jednak nie jest to wymagane.
- W osobnym garnku zagotuj wodę. Dodaj grzyby i gotuj 2-3 minuty.
- Grzyby dokładnie osusz i ułóż na desce lub tacce wyłożonej pergaminem.
- Tackę umieść w zamrażarce na kilka godzin.
- Zamrożone grzyby wyciągnij z zamrażarki, przełóż do woreczków i włóż z powrotem do zamrażarki.
Mrożenie pieczarek to doskonały sposób na przedłużenie ich świeżości. Ta metoda sprawdzi się doskonale, zwłaszcza jeśli udało Ci się zakupić zbyt dużo tych grzybów. W zamrażarce przetrwają znacznie dłużej niż na blacie lub w lodówce. Możesz mrozić zarówno krojone, jak i całe grzyby. Zwykle mrozi się pieczarki zblanszowane, jednak można też przechowywać surowe pieczarki. Wtedy należy tylko dokładnie je oczyścić i od razu można przystąpić do wstępnego mrożenia. Możesz również bez problemu zamrozić usmażone pieczarki. Wtedy wystarczy, że przełożysz je do specjalnych woreczków lub pojemników - najlepiej szklanych i włożysz do zamrażarki.
Teraz gdy już wiesz, jak mrozić grzyby i czy można to robić, koniecznie sięgnij po pyszne przepisy z ich udziałem. Zarówno świeże pieczarki, jak i te mrożone można wykorzystać w kuchni na wiele sposobów.
Pieczarki to doskonały dodatek do wielu dań. Należą do najpopularniejszych grzybów hodowlanych na świecie. Można je dostać w sklepie przez okrągły rok, przez co są wspaniałą opcją na wzbogacenie swojej diety. W sprzedaży dostępne są tradycyjne i dobrze znane pieczarki białe, ale również te mniej popularne - brązowe. Są smaczne i proste w obróbce. Zastanawiasz się, do czego użyć pieczarek? To doskonały pomysł na dodatek do farszów, sosów, zup, czy dań jednogarnkowych. Możesz również używać pieczarek do sałatek.
Czy warto włączyć pieczarki do swojego menu? Jak najbardziej. Choć wiele osób twierdzi, że nie zawierają one zbyt dużej ilości minerałów, to nie jest to prawda. Badania naukowe potwierdzają przeciwnowotworowe, odpornościowe, antybakteryjne i genoprotekcyjne właściwości pieczarek. Pieczarka ma dość dużo witamin z grupy B – przede wszystkim niacyny i ryboflawiny. Jako jeden z niewielu produktów dostarcza także niewielkie ilości witaminy D – składnika obecnego w małych ilościach tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego. Pieczarki zaliczane są do żywności funkcjonalnej, czyli takiej, która oprócz odżywiania organizmu, wpływa na niego wzmacniająco. Pieczarki stanowią cenne źródło niektórych witamin i przeciwutleniaczy, są niskokaloryczne, zawierają niewiele tłuszczu, a jednocześnie w ich wnętrzu ukryte jest dużo błonnika i wody. Pojedyncze badania pokazują, że spożywanie pieczarek może obniżać poziom glukozy poprzez zwiększenie wydzielania insuliny. Dlatego warto zadbać o ich obecność w diecie.