Jak mrozić marchew? Co jeszcze warto wiedzieć?
Marchewka to warzywo, bez którego ciężko wyobrazić sobie gotowanie. Choć surowej marchewki jest zwykle w sklepie pod dostatkiem, to jednak zamrażanie marchewki może znacznie ułatwić gotowanie. Nie musisz od razu zostawiać jej na zimę. Możesz za to pokroić w kostkę i zblanszować, a potem dodawać do dań jednogarnkowych, makaronu, czy zupy. To opcja, która pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu i zwiększy prawdopodobieństwo sięgnięcia po to warzywo.
Jak mrozić marchew? To niezwykle prosty proces, z którym poradzi sobie nawet początkujący kucharz. Będziesz potrzebować do niego świeżych, jędrnych i nieuszkodzonych marchewek.
- Marchewki umyj i obierz.
- Warzywa pokrój w kostkę, plasterki lub słupki, w zależności od tego jak chcesz je później wykorzystać.
- W garnku zagotuj wodę i włóż marchewki. Gotuj przez 2 minuty, a następnie odcedź łyżką cedzakową i włóż do bardzo zimnej wody.
- Marchewki ułóż na blaszce lub podstawce, tak by się nie dotykały, a następnie wstaw do zamrażarki na 2 godziny.
- Po tym czasie przełóż je do foliowego woreczka i trzymaj w zamrażarce.
Mrożenie marchwi to doskonały pomysł na utrzymanie jej świeżości. Nie mrozi się raczej gotowanej marchewki, tylko taką zblanszowaną, to znaczy poddaną bardzo krótkiej obróbce termicznej. Choć możesz też mrozić marchew surową, to warto jednak sięgnąć po taką poddaną blanszowaniu. Dzięki temu zachowa ona swój piękny kolor na dłużej. Blanszowanie jest polecane w przypadku wielu warzyw. Wszystko przez enzymy, które odpowiadają za dojrzewanie, ale i gnicie warzyw. W niskich temperaturach nadal są aktywne, przez co mrożenie surowej marchwi jest nieco gorszym rozwiązaniem. Pozbawisz ją w ten sposób wielu wartości odżywczych. Straci także sporo ze swojego smaku i koloru.
Teraz gdy wiesz, jak najlepiej mrozić marchew, możesz wykorzystać ten sprawdzony sposób, by ułatwić sobie codzienne gotowanie. W ciągu dnia powinniśmy zjadać 450 g owoców i warzyw, to zadanie jest znacznie ułatwione, gdy mamy do nich łatwy dostęp. Warto więc robić wszystko, by to zadanie sobie ułatwić. Pokrojona i przygotowana marchewka wspaniale sprawdza się, gdy potrzebujemy nieco wzbogacić nasze dania. Możesz dodać ją do sosu bolońskiego, smażonego ryżu, zapiekanki, czy prostego sosu potrawkowego. Nie musisz martwić się o jej obieranie i krojenie, dzięki czemu istnieje większe prawdopodobieństwo, że jednak wykorzystasz tę dodatkową porcję w swoim menu.
Wysoka zawartość prowitaminy A, czyli beta-karotenu, sprawia, że jedzenie marchewki poprawia stan naszego wzroku. Szczególnie często powinny więc po nią sięgać osoby, które na co dzień spędzają wiele godzin przed komputerem. Bogata w beta-karoten marchew wzmacnia też układ odpornościowy. Marchewka działa przeciwzapalnie, oczyszcza organizm z toksyn, wzmacnia dziąsła i zęby. Codzienne jej spożywanie zapewnia przy tym piękny wygląd - przede wszystkim gładką skórę o ładnym kolorycie. Marchew zawiera bardzo dużą ilość beta-karotenu, z której w organizmie wytwarza się witamina A. Spożycie marchwi w postaci świeżej wpływa również korzystnie na perystaltykę jelit i chroni przed zaparciami.