Jak mrozić kluski śląskie? Co jeszcze warto wiedzieć?
Kluski śląskie to jedna z najpopularniejszych polskich potraw. Trudno się dziwić, kluski są delikatne, smaczne i niezwykle puszyste. Można zjadać je z różnymi dodatkami. Jednak co, gdy przygotujemy ich za dużo. Czy można je wykorzystać ponownie? Dobrym pomysłem wydaje się ich zamrożenie, jednak czy kluski śląskie można mrozić?
Jak mrozić kluski śląskie? Oto niezwykle prosty sposób, który gwarantuje zachowanie świeżości, ale również odpowiedniego kształtu i jędrności.
- Kluski ugotuj w lekko osolonym wrzątku.
- Delikatnie odcedź je za pomocą łyżki cedzakowej i opłucz od razu bardzo zimną wodą.
- Kluseczki odstaw do osuszenia, inaczej zgromadzi się na nich lód.
- Kluski wyłóż na blaszkę lub podstawkę, tak by się nie stykały i włóż do zamrażarki na 2 godziny.
- Kluseczki przełóż do woreczków lub pojemników do mrożenia i przechowuj w zamrażarce nie dłużej niż dwa miesiące.
Mrożenie klusek śląskich to doskonały pomysł na przedłużenie ich świeżości. To również sprawdzony sposób na ułatwienie sobie gotowania. Zastanawiasz się, w czym je mrozić? Najlepiej sprawdzą się specjalne woreczki lub szklane pojemniki do zamrożenia.
Możesz zastanawiać się jak poprawnie ugotować kluski śląskie, oto najprostszy sposób:
- W garnku (dość dużym) zagotuj wodę z dodatkiem soli.
- Kluski wrzuć na wrzątek i gotuj je w osolonej wodzie od wypłynięcia na wierzch przez około 2 minuty.
- Ugotowane kluski wyciągnij przy pomocy łyżki cedzakowej i podawaj na ciepło bezpośrednio po przygotowaniu.
Gdy już wiesz, jak się mrozi kluski, możesz sięgnąć po ten smaczny dodatek na co dzień. Kluski śląskie, choć mogą wydawać się trudne w przygotowaniu, wcale takie nie są. Wystarczy odrobina cierpliwości, by je stworzyć. Jeśli zastanawiasz się jak przygotować smaczne dania na ich bazie, sięgnij po wyróżnione pomysły na tej stronie. Znajdziesz tam propozycje na podanie ich z dodatkami. Gotowane kluski doskonale sprawdzają się na obiad, ale również kolację. Możesz podawać je z przeróżnymi sosami np. pieczeniowym, czy pieczarkowym. Stanowią wspaniały dodatek do gulaszy, zarówno tych mięsnych, jak i wege. Kluski można też podawać na słodko, z masłem, śmietaną, czy domowym sosem waniliowym. Kluski są uwielbiane zarówno przez młode osoby, jak i te starsze.
Głównym składnikiem są tutaj ziemniaki, wbrew pozorom to nie są tylko niepotrzebne kalorie na talerzu. Jakiś czas temu zyskały złą sławę, ale nadszedł czas aby je odczarować. Są one niskokaloryczne i łatwostrawne, zawierają witaminę C, potas i wapń, dodatkowo są powszechnie dostępne i tanie. Ich kaloryczność zależy w dużej mierze od sposobu przygotowania i obróbki termicznej. Te gotowane na parze będą dietetyczne. Kluski na bazie ziemniaków są lekkostrawne, a to czy będą fit, zależy głównie od tego, z czym je podamy. Jeśli kluski zaserwujemy w towarzystwie zdrowych tłuszczy i białka, to nie będą one straszne nawet dla osób z problemami z gospodarką węglowodanową. Dostarczają stosunkowo duże ilości witamin takich jak: B1, PP, B5, B6, C, są również bogactwem składników mineralnych: cynku, fosforu, magnezu, manganu, miedzi, potasu i żelaza.