Jak mrozić kalafior? Co jeszcze warto wiedzieć?
Kalafior gotowany na parze idealnie sprawdzi się dla wszystkich osób z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej (insulinooporność, cukrzyca typu 2), dzięki gotowaniu w ten sposób nie rozgotujemy tak szybko warzywa, jak w wodzie. Dzięki czemu będzie on miał jeszcze niższy indeks glikemiczny, co jest bardzo ważne w diecie cukrzycowej.
Kalafior nie dosyć, że jest zdrowy, pyszny, pełen witamin to dodatkowo niskokaloryczny w 100 g dostarczają do naszego organizmu tylko 23 kcal. Dodatkowo brokuły to dobre źródło składników mineralnych takich jak potas, magnez, fosfor, a także witamin między innymi witaminy C, A, kwasu foliowego. Warto wspomnieć, że mają także silne właściwości przeciwutleniające, które skutecznie walczą z wolnymi rodnikami w naszym organizmie. Kalafior dostarczy nam także dużą ilość błonnika przy jednocześnie niskiej kaloryczności co będzie ważne dla osób odchudzających się.
Mrożony kalafior to dobry pomysł na zachowanie cennych witamin i składników mineralnych, które możemy wykorzystać w czasie zimy.
Zatem jak mrozić kalafior w domu?
- Dokładnie umyj kalafior i podziel go na różyczki.
- Blanszuj kalafior przez krótką chwilę we wrzącej wodzie.
- Ostudź i osusz różyczki kalafiora.
- Przełóż go na tackę i włóż do zamrażalnika.
Tak przygotowany surowy kalafior możesz przechowywać w woreczkach lub pojemnikach.
Sam widzisz, w jak prosty sposób możesz zamrozić różyczki kalafiora w zamrażalniku.
Mrożony kalafior to dobry pomysł na przygotowanie wielu ciekawych i pożywnych potraw. Wykorzystaj mój pomysł na pastę z kalafiora jako propozycja na pastę warzywną do pieczywa. Znudziły Ci się kanapki z szynką lub serem? Zapomnij o nudzie. Poznaj przepis na pastę z kalafiora, która idealnie sprawdzi się jako obkład na kanapki. Pasta kanapkowa z kalafiora idealnie sprawdzi się dla wszystkich osób na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej. Nie zawiera ona żadnych dodatków produktów pochodzenia zwierzęcego. Warto postawić na wersję domową takich past warzywnych, ponieważ wersje kupne bardzo często w swoim składzie mają za dużo soli, cukru, barwników lub konserwantów. Bezpieczniej będzie, jeśli przygotujesz taką pastę w domu, nie zajmuje to dużo czasu, a masz pewność, co znajdzie się na talerzu Twoim i Twoich bliskich. Pasta jest niezwykle smaczna i wyrazista, a przy tym wszystkim bardzo prosta w wykonaniu. Jak zrobić pastę z kalafiora?
Potrzebujesz tylko kilku warzyw, głównym składnikiem w naszej dzisiejszej paście jest kalafior. Idealnie do niego będzie pasować marchew i papryka. Dodaj jeszcze czosnek, który wpłynie na wyrazistość całej pasty. Niezbędna będzie oliwa z oliwek, aby pasta miała jednolitą, delikatną konsystencję. Warzywa skropl oliwą z oliwek, rozłóż na blaszce do pieczenia i upiecz przez około 30 minut. Niektóre warzywa wymagają dłuższego czasu pieczenia niektóre nieco krótszego. Muszą one po prostu być miękkie. Wtedy poczekaj, aż ostygną i przełóż do kielicha blendera wraz z oliwą z oliwek i zmiksuj do uzyskania jednolitej, delikatnej i kremowej konsystencji.
Skoro już wiesz, jak zamrozić i w czym mrozić kalafior koniecznie wypróbuj ten sposób w swoim domu.