Jak mrozić grzyby? Co jeszcze warto wiedzieć?
W okresie jesiennym chętnie chodzimy na grzyby. W lesie możemy znaleźć podgrzybki, prawdziwki (borowiki szlachetne), kurki (pieprzniki jadalne), koźlaki i wiele innych grzybów. Grzyby jadalne chętnie wykorzystywane są w kuchni polskiej jako dodatek do pysznych sosów grzybowych lub stosowane są jako składnik bigosu. Możemy przygotować również grzyby smażone z kapustą. Grzyby wykorzystujemy również do przygotowania farszów grzybowych do krokietów oraz pierogów. Ale co możemy z nimi zrobić, aby nadawały się do spożycia również poza sezonem ich wzrastania? Możemy je wysuszyć, zamrozić lub przygotować z nich przetwory na zimę. W dalszej części dowiesz się, w jaki sposób mrozić grzyby.
A więc jak mrozić grzyby leśne? Do mrożenia możemy wykorzystać wszystkie gatunki grzybów jadalnych. Warto wybrać grzyby o jędrnej oraz sprężystej strukturze, a także jednolitym kolorze. Czy można mrozić grzyby surowe? Jak najbardziej, do mrożenia na surowo najbardziej nadają się maślanki, koźlaki, borowiki oraz smardze. Aby zamrozić grzyby surowe dokładnie je oczyść przy pomocy szczoteczki do czyszczenia grzybów lub pędzelka. Dobrze usuń z powierzchni grzybów wszystkie pozostałości ściółki — jednak nie mocz ich. Każdy grzyb przekrój na pół, aby upewnić się, że nie jest robaczywy. Grzyby możesz pokroić w kostkę, jednak nie jest to wymagane. Tak przygotowane grzyby ułóż na desce lub tacce wyłożonej pergaminem. Tackę umieść w zamrażarce. Zamrożone grzyby wyciągnij z zamrażarki, przełóż do woreczków i włóż z powrotem do zamrażarki.
Warto wiedzieć, że grzyby przed mrożeniem można również blanszować. W tym celu oczyszczone i pokrojone na mniejsze kawałki grzyby umieść w koszyczku do gotowania na parze lub na sitku i gotuj przez około 4 minuty. Ugotowane na parze grzyby szybko umieść w lodowatej wodzie (możesz razem z sitkiem, łatwiej będzie je wyłowić). Tak przygotowane grzyby rozłóż na tacce, włóż je do zamrażarki i pozostaw do mrożenia. Zamrożone grzyby przełóż do woreczków i włóż z powrotem do zamrażarki.
Grzyby leśne poza walorami smakowo-zapachowymi posiadają również niektóre składniki odżywcze, które spożywane w odpowiednich ilościach przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Znajdziemy w nich białko, ryboflawinę oraz niacynę. Grzyby są także niskokaloryczne, dlatego warto włączyć je do diety, aby ją urozmaicić. Do składników mineralnych obecnych w grzybach możemy zaliczyć potas, fosfor oraz magnez. Dodatkowo znajdziemy w nich miedź, cynk, żelazo, mangan, molibden czy selen. Potas ma szczególne znaczenie w kontrolowaniu ciśnienia tętniczego krwi oraz wpływa na poprawę koncentracji. Grzybów nie powinny spożywać osoby zmagające się z chorobami ze strony układu pokarmowego, ponieważ ich spożywanie może powodować dolegliwości bólowe.
Podsumowując: znasz już sprawdzony sposób na mrożenie grzybów. Grzyby w kuchni polskiej są chętnie wykorzystywane do przygotowania pysznych dań, ponieważ wzbogacają je w aromat oraz smak. Z dodatkiem grzybów przygotowywane są dania wigilijne, np. uszka z kapustą i grzybami, kapusta zasmażana z grzybami lub krokiety z farszem grzybowym.