Jak kroić imbir do herbaty? Co jeszcze warto wiedzieć?
Herbatka z imbiru to doskonały wybór na chłodne wieczory i popołudnia. Herbatka imbirowa nie tylko wspaniale rozgrzewa, ale również doskonale smakuje.
Jak kroić imbir do herbaty? Imbir jest doskonałym dodatkiem do wszelkiego rodzaju naparów. Możesz go dodawać do napojów na kilka różnych sposobów. Jednak pierwszym krokiem jest umycie i obranie korzenia. Możesz to zrobić za pomocą łyżeczki do herbaty, obieraczki do warzyw, czy kuchennego nożyka. A jak dobrze pokroić imbir? Oto najprostsze sposoby:
- imbir pokrój w plasterki, im grubsze, tym więcej aromatu w herbacie,
- imbir pokrój w drobną kostkę,
- imbir możesz też pokroić w większe słupki i dodać do kubka,
- jeśli bardzo lubisz tę przyprawę, możesz też zetrzeć korzeń na tarce i dodać do naparu, a potem wypijać razem z nim.
Należy również pamiętać, że wiele wartościowych związków i witamin ginie w wysokiej temperaturze, dlatego imbir najlepiej dodawać do lekko przestudzonego naparu, a następnie odstawić na kilka minut pod przykryciem, aby właściwości imbiru w herbacie zostały zachowane. Co więcej, im mocniej rozdrobniony korzeń imbiru dodajemy do herbaty, tym więcej cennych substancji mamy szansę wypić wraz z napojem.
Krojenie imbiru jest dość prostym zadaniem. Ze względu na to, że korzeń imbiru jest dość twardy, łatwo jest pokroić go na mniejsze kawałki. Zwykle kroić się go na plasterki, jednak nie jest to jedyny sposób, jak zrobić to prawidłowo. Najlepiej, do herbaty sprawdza się świeży imbir, jednak możesz bez problemu sięgnąć również po ten suszony. W takim wypadku możesz dodać go nieco mniej.
A jak zrobić dobrą herbatę z imbirem? Oto prosty przepis na ten napój:
- Do szklanki wsyp herbatę lub włóż torebkę.
- Zagotuj wodę i zalej nią herbatę.
- Do napoju dodaj rozdrobniony imbir, plasterek cytryny i łyżeczkę miodu.
- Całość dokładnie wymieszaj.
Herbatę ostudź lekko i dopiero pij. Pamiętaj, by nie spożywać zbyt gorących napojów. Mają one negatywne działanie naszą jamę ustną, ale również przełyk.
Dlaczego warto sięgać po napar z imbirem? To niezwykle zdrowa przyprawa. Imbir wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne, a poza tym ma działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Imbir wspiera funkcjonowanie układu pokarmowego (zwiększa wydzielanie śliny i soku żołądkowego, a tym samym ułatwia trawienie) i immunologicznego. Jest szczególnie chętnie stosowany w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych. Dużo mówi się także o jego właściwościach, które wspierają utratę zbędnych kilogramów. Herbatka z imbirem łagodzi kaszel, rozrzedza śluz, hamuje skurcze oskrzeli, działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, dlatego zalecana jest przy nieżytach i stanach zapalnych górnych dróg oddechowych.
Trzeba mieć na uwadze, że nawet zioła nie mogą być stosowane przez wszystkich. Podobnie imbir. Przeciwwskazania do jego spożywania dotyczą m.in. osób, które chorują na schorzenia żołądka. Nie poleca się również jego używanie w przypadku przyjmowania preparatów na obniżenie ciśnienia krwi.