Jak kisić ogórki żeby były twarde? Co jeszcze warto wiedzieć?
Ogórki kiszone to produkty spożywcze, które powszechnie używane są w kuchni. Produkowane są z ogórków gruntownych, kopru z baldachimami, korzeni chrzanu oraz ząbków czosnku zalanych solanką. Ogórki można kisić w słoikach, garnkach lub beczkach. Do ogórków kiszonych można dodać również liście laurowe, ziarenka gorczycy lub pieprzu czarnego. Kisienie to nic innego jak produkt poddany fermentacji mlekowej, w wyniku której cukry proste zostają przekształcone w kwas mlekowy. Przepis na kiszone ogórki jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego.
A więc jak kisić ogórki żeby były twarde? Aby ukisić twarde ogórki warto zastosować się do kilku trików:
- Wybieraj dobre jakościowo ogórki. Warto wybierać ogórki, które nie są pryskane - świetnie sprawdzą się te wyhodowane we własnym ogródku. Do kiszenia twardych ogórków wybieraj małe sztuki, te większe mogą być puste w środku.
- Do kiszenia ogórków wykorzystać dodatek czosnku, korzenia chrzanu, soli niejodowanej oraz liście drzew i krzewów. Do kiszenia twardych ogórków świetnie sprawdza się liści z wiśni, malin, winogron lub porzeczki.
- Przed kiszeniem ogórki włóż na około godzinę do zimnej wody - ten proces ma na celu zapobieganie wchłaniania zalewy przez ogórki.
A jak zrobić tradycyjne, domowe ogórki kiszone? Przygotuj 2 kg małych ogórków gruntownych, kilka gałązek kopru z baldachimami, 2 główki czosnku, większy korzeń chrzanu, kilka liści porzeczki lub wiśni, 2 litry wody oraz 2 łyżki soli kuchennej. Ogórki dokładnie umyj i włóż na około godzinę do zimnej wody. Następnie ogórki ułóż ciasno w większych słoikach. Do każdego słoika dodaj po 3-4 obrane ząbki czosnku, kawałek obranego chrzanu, kilka gałązek kopru oraz liści wiśni lub porzeczki. Z wody oraz soli przygotuj zalewę - zagotuj ją w garnku. Proporcje do przygotowania dobrej zalewy wynoszą 1 łyżka stołowa soli na 1 litr wody. Gorącą zalewę wlej do słoików z ogórkami, aby całkowicie zakrywała ogórki. Słoiki zakręć i ustaw dnem do góry. Słoiki pozostaw do wystudzenia. Ogórki do kiszenia pozostaw na kilka dni w ciepłym miejscu, aby proces fermentacji przebiegał prawidłowo. Następnie przechowuj je w zaciemnionym miejscu przez kilka dni. Ogórki kiszone są dobre do spożycia po około 7 dniach.
Ogórki kiszone posiadają wiele właściwości odżywczych. Są produktem niskokalorycznym i świetnie sprawdzą się jako dodatek do wielu potraw. Ogórki kiszone możemy podać jako dodatek do obiadu lub wykorzystać do przygotowania pysznych surówek oraz sałatek. Ogórki kiszone to dobre źródło witamin z grupy B, magnezu, potasu, żelaza oraz wapnia. Dodatkowo spożywanie ogórków kiszonych wspomaga układ odpornościowy oraz może przyczyniać się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi.
Podsumowując wiesz już jak ukisić ogórki na zimę. Najlepsze ogórki kiszone to przetwory, które można spożywać przez okrągły rok. Sprawdzony przepis warto wykorzystać, aby przygotować i zakonserwować ogórki na okres zimowy, gdy nie mamy dużego dostępu do świeżych warzyw oraz owoców.