Jak jeść siemię lniane? Co jeszcze warto wiedzieć?
Siemię lniane to jeden z tych produktów, który idealnie sprawdza się w zdrowej diecie. Już jego niewielki dodatek, znacząco poprawia jej odżywczość. Jak jeść siemię lniane? Można to robić na kilka sposobów:
- Jako dodatek na surowo - zmiel nasiona i dodawaj do sałatek, koktajli, czy deserów.
- Namoczone ziarna - zmielone lub całe ziarna (2-3 łyżki) zalej ciepłą wodą (1 szklanką) i odstaw na 2 - 3 godziny. Pozwól im nieco się rozkleikować. Całość wypijaj 2-3 razy dziennie dla zdrowych włosów i skóry.
- Kisiel z nasion - Nasiona (2-3 łyżki) wrzuć do rondelka i zalej 1 szklanką wody. Całość gotuj przez kilka minut, do zgęstnienia. Odstaw i przecedź. Kisiel wypijaj na czczo, by osłonić żołądek.
Siemię lniane to idealny pomysł na urozmaicenie swojej diety. Jest niezwykle odżywcze i smaczne. To również sprawdzony sposób na włączenie do swojej diety odpowiedniej ilości błonnika, czy zdrowych kwasów tłuszczowych. Te małe ziarna są w nie bogate. Len to jedno z najbogatszych roślinnych źródeł kwasów omega-3, a dokładnie kwasu α-linolenowego (ALA), który w organizmie jest prekursorem kwasów eikozapentaenowego (EPA) oraz dokozaheksaenowego (DHA). Kwasy tłuszczowe omega-3 stanowią nawet 60% składu tłuszczów obecnych w siemieniu lnianym, dzięki czemu siemię jest jednym z najbogatszych źródeł roślinnych tych kwasów; regularnie dostarczane do organizmu kwasy omega-3 sprzyjają obniżaniu poziomu trójglicerydów; Jedzenie siemienia lnianego mają wiele różnych korzyści dla zdrowia. Siemię lniane zawiera substancje biologicznie czynne, takie jak błonnik pokarmowy, lignany, fitosterole, witaminy (m.in. witaminę E, kwas foliowy, witaminę B2 i B6) oraz szereg składników mineralnych. Lignany, których siemię zawiera bardzo dużo, wykazują działanie przeciwmiażdżycowe, antyoksydacyjne, regulują gospodarkę hormonalną oraz neutralizują działanie wolnych rodników. Zmniejszają stężenie cholesterolu LDL we krwi, dlatego są wartościowym składnikiem w leczeniu i prewencji chorób sercowo-naczyniowych. Jedną z lepiej przebadanych właściwości siemienia lnianego jest jego wpływ na układ pokarmowy człowieka.
Siemię lniane w formie nieprzetworzonych nasion zawiera najwięcej witamin i składników odżywczych, jednak ich większą przyswajalność obserwuje się w przypadku zmielonych nasion oraz oleju lnianego. Obróbka termiczna i mielenie sprzyjają przebieganiu procesów utleniania witamin. Z tego względu najlepiej mielić siemię lniane w domu, bezpośrednio przed użyciem.
Teraz gdy już wiesz, jak spożywać, a także ile łyżek nasion używać, możesz wykorzystać dobroczynne działanie tego wspaniałego dodatku na co dzień. Do czego dodać siemię? Nasiona lnu najlepiej sprawdzają się w różnego rodzaju sałatkach, nie tylko tych wytrawnych, ale również owocowych. Możesz dodawać je do past kanapkowych. Świetnie sprawdzą się także w różnego rodzaju koktajlach warzywnych i owocowych. Oprócz tego nasiona można dodawać do różnego rodzaju deserów, czy owsianek. Jeśli chcesz zadbać o wzbogacenie swojej zupy, również możesz dodać je do zup typu krem.