Jak jeść kalarepę? Co jeszcze warto wiedzieć?
Kalarepa to niezwykle zdrowe, ale i bardzo smaczne warzywo. Jednak wiele osób zastanawia się jak jeść kalarepę, by w pełni wykorzystać jej zdrowotne właściwości. Można to robić na kilka sposobów:
- Na surowo - tak kalarepę można zjadać na surowo, jako przekąskę. Wcześniej należy jednak ją obrać.
- W surówkach - możesz podawać ją solo lub z innymi warzywami. Z pysznym dressingiem, sosem, czy tylko z oliwą.
- Ugotować zupę - wspaniale sprawdza się w zupach typu krem.
- Można ją ukisić podobnie jak kapustę.
- Przygotować z niej placki - i podać z pysznym dipem.
- Upiec lub usmażyć frytki - wspaniale pasują do nuggetsów.
- Zrobić z niej kotlety - są delikatne i bardzo smaczne.
- Upiec ciasto - wspaniale smakuje takie z dużą ilością czekolady.
Kalarepa to dość niewielkie warzywo. Przypomina nieco kapustę, bo to właśnie z tej rodziny się wywodzi. Niestety, wciąż nie cieszy się popularnością, na którą zasługuje. To naprawdę ogromne źródło wielu cennych witamin i składników prozdrowotnych. Jednak, przez to, że nie gości w menu zbyt często, zwykle nie wiemy, co z nią zrobić. Bardzo często pojawia się również pytanie ", czy kalarepę możemy jeść na surowo?", a jeśli tak, to, czy kalarepę trzeba obrać? Warto wiedzieć, że kalarepa to warzywo, które nie musi być poddane obróbce termicznej, dlatego można je chrupać jak marchewkę, a także tworzyć na jej bazie smaczne sałatki. Należy jednak pamiętać, że trzeba ją najpierw obrać. Skórka kalarepy nie nadaje się do jedzenia.
Kalarepa ze względu na swój delikatny, lekko kapuściany smak, idealnie nadaje się do wielu różnych dań. Można ją poddawać różnym rodzajom obróbki termicznej. Zaczynając od gotowania i pieczenia, na smażeniu kończąc. W każdej sytuacji odnajduje się ona naprawdę dobrze. Kalarepa jest nie tylko zdrowa, ale może też być smaczna. To dobra alternatywa dla innych warzyw, które zdążyły się już znudzić.
Kalarepa to warzywo o imponujących wartościach odżywczych. Zawiera niemalże komplet witamin i cenne minerały. Miąższ kalarepy jest delikatny, o nieco słodkim, a jednocześnie pikantnym smaku, przypominającym połączenie brokułów z kapustą. 100 gramów surowej bądź ugotowanej kalarepy zawiera około 28 kalorii, to naprawdę bardzo niewiele. Jest to warzywo znane w starożytności, gdzie było doceniane za wysoką wartość odżywczą. Kalarepa podobnie jak kalafior, brokuł, jarmuż, brukselka i kapusta należy do rodziny warzyw kapustnych. I tak jak one obfituje w witaminy, minerały, a także antyoksydanty. Kalarepa wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Za te właściwości kalarepy odpowiadają glukozynolany, czyli związki siarkowe, które rozkładają się na dwie substancje: izotiocyjany i indole. Kalarepa zawiera też luteinę – jest to substancja niezbędna do właściwego funkcjonowania wzroku.
Teraz gdy już wiesz, jak najlepiej zjadać kalarepę, by była pyszna, możesz sięgnąć po naprawdę smaczne dania na jej bazie. Pomysł na wspaniałe potrawy znajdziesz w tym wpisie. To sprawdzony pomysł na włączenie tego warzywa do swojego codziennego menu. Jest to korzystne nie tylko dla zdrowia, ale również dla kubków smakowych, które kochają zmiany i na pewno będą zadowolone z włączenia do menu większej ilości składników.