Jak jeść jagody goji? Co jeszcze warto wiedzieć?
Jagody goi smakują podobnie do żurawiny - są jednak bardziej cierpkie i mniej słodkie. Suszone jagody goji można wykorzystać, jako dodatek do ryżu, zup, kurczaka lub warzyw. Na bazie suszonych jagód możemy także przygotować herbatę ziołową. Świeże owoce jagód goji świetnie sprawdzą się do produkcji soków, wina, nalewek. W dalszej części dowiesz się jak spożywać jagody goji oraz jakie właściwości posiadają.
A więc jak jeść jagody goji? Jagody goji możesz jeść jak rodzynki – wykorzystując je jako słodką przekąskę w ciągu dnia. Suszone nasiona jagód goji świetnie sprawdzą się jako dodatek do owsianek, ciast, a także pieczywa.
Czy można jeść świeże jagody goji? Tak. Nie powinno się spożywać jednak niedojrzałych owoców, ponieważ mogą doprowadzić do zatrucia, które objawia się zaburzeniem funkcji przewodu pokarmowego. W Polsce dostępne są jedynie suszone owoce jagód goji.
A ile jeść jagód goji w ciągu dnia? Dzienna ilość jagód goji w diecie nie powinna przekraczać 12 gram. Dodatkowo osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe nie powinny spożywać jagód goji. Jako przeciwskazania do spożywania jagód goji możemy zaliczyć także ciąże oraz karmienie piersią.
Jagody goji stanowią doskonałe źródło wielu cennych składników odżywczych, które spożywane w odpowiednich ilościach korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Do witamin i składników mineralnych obecnych w jagodach goji możemy zaliczyć witaminę C, niektóre witaminy z grupy B, fosfor, wapń, selen, żelazo, miedź, a także cynk. Jest to produkt dość kaloryczny, dlatego warto uważać z jego ilością w diecie. Jagody goji zawierają związek o nazwie cyperon, który ma korzystne działanie na pracę serca, a także utrzymanie prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi. Spożywanie odpowiedniej ilości witaminy C wpływa na prawidłowe działanie układu odpornościowego. Jagody goji zawierają także silne przeciwutleniacze, które zmniejszają produkcję wolnych rodników i przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka rozwoju chorób nowotworowych. Jagody goji zawierają także sporą ilość błonnika pokarmowego, który korzystnie wpływa na perystaltykę jelit. Żelazo obecne w goji wpływa na utrzymanie prawidłowego poziomu hemoglobiny we krwi i zmniejsza ryzyko rozwoju anemii z powodu niedoboru żelaza. Jagody goji zawierają także sporą ilość karotenoidów (np. zeaksantynę) oraz luteiny - związki te mają właściwości przeciwutleniające, a także chronią siatkówkę oka przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Odpowiednia podaż zeaksantyny oraz luteiny może mniejsza ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej.
Podsumowując: wiesz już jak stosować oraz z czym jeść jagody goji. Możesz używać ich do przygotowania pysznych owsianek lub ciast i pieczywa. Jagody goji ją bardzo wartościowe, ponieważ posiadają sporo składników odżywczych, które korzystanie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Zalicza się je do „superfood”, jednak warto wiedzieć, że dzienne spożycie nie powinno być wyższe niż 5 - 12 gram na dzień.