Jak jeść imbir? Co jeszcze warto wiedzieć?
Imbir to niezwykle zdrowy dodatek. Jest pełen cennych prozdrowotnych składników. Jednak wiele osób zastanawia się: jak jeść imbir? Można to robić na kilka sposobów:
- surowy imbir można zjadać na świeżo,
- można sięgać po imbir kandyzowany,
- ze świeżego imbiru można przygotować napary i herbaty,
- świeży imbir można dodawać do sosów i dressingów,
- surowy imbir można dodawać do gotowania,
- imbir można również stosować w postaci suszonej i sproszkowanej przyprawy.
To doskonały pomysł na pyszny dodatek, który wzbogaci każdą potrawę.
Wiele osób zastanawia się, czy imbir można jeść na surowo. Tak, jak najbardziej jest to dobra opcja na jedzenie imbiru. Tak naprawdę, jest to najlepszy sposób na imbir. Dlaczego? Ponieważ pozwala uzyskać jak najwięcej cennych składników.
Jedzenie imbiru ma naprawdę sporo korzyści. To naprawdę zdrowy dodatek. Jego właściwości były doceniane już od wieków. Najlepiej sięgać po niego w czasie wzmożonego ryzyka infekcji. Imbir lekarski zawiera olejek imbirowy w dużej ilości. Składają się na niego m.in. gingerol, cytral, kamfen, geraniol, linalol i zingeron. To w głównej mierze powoduje, że imbir zawdzięcza swoje właściwości i pozytywny wpływ na organizm człowieka. Składniki mineralne obecne w tej roślinie to: potas, sód, magnez, wapń, fosfor, żelazo, cynk i miedź. Ponadto obecne są w nim witaminy: C, E i B. Imbir to skuteczny sposób na poranne mdłości u kobiet w ciąży, a także naturalny lek przeciwwymiotny w przypadku chemioterapii, choroby lokomocyjnej czy choroby morskiej. Choć jest on naprawdę korzystny dla zdrowia, to należy pamiętać, że dzienna dawka korzenia imbiru powinna poprzestać na około 4-5 gramach. To około 3-4 łyżeczek startego świeżego kłącza lub 1-2 łyżeczek sproszkowanego imbiru.
Część osób zastanawia się też, czy imbir trzeba obierać przed spożyciem. Obranie jest konieczne przed spożyciem. Dlatego mając do czynienia ze świeżym korzeniem, odcinajmy od niego niewielkie kawałki, które będą potrzebne do bieżącego gotowania. Części, które planujemy przechowywać, lepiej jest zostawić ze skórką.
Jak przechowywać imbir? Po zakupie imbir możemy przechowywać poza lodówką około tydzień. Jeżeli chcemy korzystać z niego dłużej, powinniśmy umieścić go w lodówce. Można go również mrozić. Najlepiej zrobić to w postaci pokrojonych plasterków, które później użyje się do przygotowania naparu.
Jednym z najpopularniejszych sposobów na użycie imbiru jest przygotowanie z niego aromatycznego naparu. Jak to zrobić? Wykonanie naparu z imbiru jest niezwykle proste. Aby przygotować jedną porcję, czyli około 300 ml, wystarczy pokroić na plasterki lub zetrzeć na tarce około 3 cm świeżego korzenia i zalać gorącą wodą (nie wrzątkiem). Całość należy parzyć pod przykryciem przez około 10 minut.
Teraz gdy już wiesz, jak spożywać korzeń imbiru możesz sięgać po niego naprawdę często. Jeśli nie wiesz, w jakich daniach sprawdzi się najlepiej, koniecznie sięgnij po inspiracje, które znajdziesz w tym wpisie. Dzięki nim stworzysz naprawdę wspaniałe i pyszne potrawy z dodatkiem korzenia imbiru.