Jak jeść figi?

Jak jeść figi
Jak jeść figi
ikona podziel się
Opublikowano: 15.11.2022 r., 20:14 | Autor: Magda Panek

Na początek wybierz owoce, które posiadają ciemnofioletowo skórkę. Następnie figi dokładnie umyj i nie obieraj ich ze skórki. Figi możesz przekroić na ćwiartki, rozchylić każdy kawałek i zjeść jej miąższ. Możesz również przekroić figę na pół i wydobyć jej miąższ przy pomocy łyżki. Jeśli figa posiada delikatną i cienką skórkę, to owoc możesz zjeść w całości (skórkę oraz miąższ). Figi możesz również pokroić na plasterki i dodać jako dodatek do owsianki — warto wtedy zjeść figę ze skórką.

Jak jeść figi? Co jeszcze warto wiedzieć?

Figi to owoce, które rosną na drzewie figowym. Posiadają one gruszkowaty kształt i charakteryzują się fioletową barwą. W dalszej części odpowiemy na pytanie, jak się je figi oraz czy figi można jeść ze skórką, czy bez skórki. Figi w kuchni chętnie wykorzystywane są do przygotowania pysznych przetworów lub spożywane są surowe jako dodatek na również suszyć i wykorzystać również jako dodatek do dań poza sezonem ich dostępności. Z fig można przygotować dżem, konfiturę, kompot lub wino. Jeśli zastanawiasz się, z czym zjeść owsiankę to koniecznie sięgnij po figi świeże lub suszone — poprawią one smak posiłku.

A więc jak jeść figi? Na początek wybierz owoce, które posiadają ciemnofioletowo skórkę. Następnie figi dokładnie umyj i nie obieraj ich ze skórki. Figi możesz przekroić na ćwiartki, rozchylić każdy kawałek i zjeść jej miąższ. Możesz również przekroić figę na pół i wydobyć jej miąższ przy pomocy łyżki. Jeśli figa posiada delikatną i cienką skórkę, to owoc możesz zjeść w całości (skórkę oraz miąższ). Figi możesz również pokroić na plasterki i dodać jako dodatek do owsianki — warto wtedy zjeść figę ze skórką. A jak obrać figę? Podobnie jak pomarańczę czy mandarynkę — różnica polega na tym, że figę należy przeciąć na ćwiartki i dopiero wtedy ją obrać.

Figi świeże zawierają spore ilości składników mineralnych oraz witamin, które spożywane w odpowiedniej ilości korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Składają się one głównie z wody oraz węglowodanów. Figi stanowią doskonałe źródło błonnika pokarmowego, które spożywane w odpowiednich ilościach poprawia perystaltykę jelit. Do składników mineralnych obecnych figach możemy zaliczyć sód, potas, wapń, fosfor, magnez, żelazo, cynk, miedź oraz mangan. Natomiast witaminy obecne w figach to między innymi witamina A, witamina E, witamina C oraz niektóre witaminy z grupy B. Figi suszone zawierają sporej ilości węglowodanów, błonnika pokarmowego, a także są wysokokaloryczne. Witamina A, E oraz C zaliczane są do silnych przeciwutleniaczy, które zmniejszają produkcję wolnych rodników oraz zmniejszają ryzyko rozwoju chorób nowotworowych, a także opóźniają procesy starzenia się skóry. Dodatkowo witamina C spożywana w odpowiednich ilościach wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, jej odpowiednia podaż jest szczególnie ważne w okresach wzmożonej zachorowalności. W figach znajdziemy również flawonoidy, które wykazują działanie przeciwzapalne. Potas obecny w figach wspomaga utrzymanie prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi.

Podsumowując: wiesz już, w jakiej formie możesz jeść figi. Warto włączyć je do diety, ponieważ stanowią bogactwo składników mineralnych oraz witamin. Dodatkowo błonnik pokarmowy obecny w figach poprawia sytość po posiłku. Figi suszone stanowią doskonałe źródło węglowodanów prostych, dlatego świetnie sprawdzą się w diecie sportowców. Figi można jeść ze skórką oraz bez niej — wszystko zależy od Twoich preferencji. Warto jednak sięgać po owoce ze skórką, ponieważ właśnie pod nią zlokalizowanych jest sporo składników odżywczych.

Polecane przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto