Jak gotować soczewicę? Co jeszcze warto wiedzieć?
Soczewica jest rośliną strączkową, którą już w czasach starożytnych wykorzystywano jako zamiennik mięsa. Uważa się, że były one częścią diety człowieka od czasów neolitu. Współcześnie soczewica jest uprawiana niemal na całym świecie i jest ważnym składnikiem zdrowej, pełnowartościowej diety. Szczególną popularnością cieszy się wśród wegetarian i wegan.
Czas gotowania soczewicy zależy od jej odmiany. By ugotować soczewicę potrzebujesz garnek, szczyptę soli i kuchenkę. A więc jak gotować soczewicę? Oto sprawdzony sposób:
- Soczewica czerwona - najdelikatniejsza ze wszystkich rodzajów. Należy wrzucić ją do wrzątku i dodać szczyptę soli. Czas gotowania nie powinien przekraczać 15 minut, Można ją gotować już w zupie, czy bulionie, gdyż łatwo się rozpada.
- Soczewica zielona - potrzebuje nieco więcej czasu niż soczewica czerwona. Zwykle należy ją gotować we wrzątku przez 20 minut.
- Soczewica czarna - potrzebuje najdłuższego czasu gotowania. Należy gotować ją z łyżką oliwy przez około 50 minut.
Soczewica stanowi doskonały pomysł na zamiennik mięsa. Można jej używać do zup, sosów, gulaszów, ale także pieczenia pasztetów, czy farszów na pierogi. Jej uniwersalne zastosowanie sprawia, że staje się naprawdę ciekawym składnikiem w kuchni. W dodatku jest też tania.
Czy warto włączyć soczewicę do swojego menu? Oczywiście! To naprawdę zdrowy składnik diety. Soczewica, podobnie jak inne rośliny strączkowe, posiada wyjątkowe właściwości prozdrowotne, gdyż jest skarbnicą wielu składników odżywczych. Soczewica jest źródłem dobrze przyswajalnego białka, a także obniżającego ciśnienie krwi potasu i niezbędnego dla kobiet w ciąży kwasu foliowego. Soczewica czerwona jest doskonałym źródłem błonnika pokarmowego. Jedna filiżanka ugotowanej czerwonej soczewicy zawiera około 40 gramów węglowodanów, z czego 15 gramów to błonnik pokarmowy. Najzdrowszy gatunek soczewicy to soczewica czarna. Jej skład wzbogacony jest o barwniki antyoksydacyjne. Soczewica wpływa pozytywnie na procesy trawienne, regulując wytwarzanie soków żołądkowych. Pomaga również w przywróceniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Spożywanie produktu zaleca się osobom chorującym na nadkwasotę żołądka lub refluks żołądkowo-przełykowy.
Soczewica świetnie odnajduje się w zupach, pastach, kremach, sosach i puree. Poza tym czerwona soczewica często trafia także do gulaszów i różnego typu farszów. Jest niezastąpiona w kuchni wegańskiej i wegetariańskiej, gdyż można przyrządzić z niej wyśmienite burgery, pasztety oraz pierogi. Soczewicę dodamy także do sałatek oraz dań mięsnych. Ze zmielonych ziaren możemy przygotować również mąkę, którą wykorzystuje się, chociażby do upieczenia pysznego, zdrowego brownie lub ciasteczek.
Teraz gdy już wiesz, jak długo gotować, by soczewica była smaczna, możesz sięgać po przepisy na jej bazie. Wiele osób zastanawia się ile czasu gotować soczewicę. Obawiając się, że jest to niezwykle czasochłonny proces. By dobrze ugotować nie trzeba jednak czekać długo. Jeśli nie masz zbyt dużo czasu, najlepiej postaw na czerwoną soczewicę, która gotuje się najszybciej.