Jak gotować siemię lniane? Co jeszcze warto wiedzieć?
Siemię lniane to nic innego jak brązowe, delikatne ziarna, które mają wiele właściwości odżywczych i sprawdzają się w wielu sytuacjach.
Najczęściej sięgają po nie osoby mające problemy z zaparciami ale tez te chcące mieć piękna, lśniące i zdrowe włosy.
Te niewielkie ziarna są bogate w błonnik pokarmowy, który w naszych jelitach działa jak szczotka, która wymiata całą ich zawartość, dlatego jest skuteczny w walce zaparciami.
Dodatkowo zawiera kwasy tłuszczowe omega- 3, lignany oraz witaminy, takie jak witamina B1, B2, B3, B6, B12, A, C, D, E, K, a także kwas foliowy oraz mikro- i makroelementy: fosfor, magnez, sód, potas, wapń, żelazo, selen, cynk, miedź, magnan.
Zatem, jak gotować siemię lniane do picia?
- Wsyp 2 łyżki siemienia lnianego do szklanki.
- Zalej ciepłą wodą i przykryj naczynie.
- Odstaw najlepiej na 2 godziny.
- Wypij napar.
Sam widzisz jak proste jest gotowanie ziaren w domu, ciężko nazwać nawet ten proces gotowaniem, jest to raczej zaparzanie, które jest stosunkowo szybkie i proste. Sam proces zaparzania jest nieco dłuższy. Skoro już wiesz jak przygotować ziarna w domu, koniecznie wykorzystaj mój sprawdzony sposób, będzie to idealny pomysł na rozpoczęcie dnia.
Siemię lniane może być też wykorzystane jako dodatek do wielu rzeczy np. koktajl. Domowe koktajle to dobry pomysł na lunch, drugie śniadanie, a nawet fit na śniadanie.
Sam decydujesz o tym co znajdzie się w środku. Zadbaj, aby smoothie było zdrowe i smaczne. Takie dietetyczne smoothie jest szybkie w przygotowaniu i pyszne.
Koktajl dostarczy Ci sporej ilości witamin i błonnika pokarmowego, który wspomaga perystaltykę jelit. Dzisiaj przedstawię Ci przepis na smoothie owocowe z dodatkiem siemienia lnianego, do jego przygotowania wybrałam takie składniki jak: banany, truskawki, siemię lniane i napój roślinny.
Wszystkie owoce i warzywa będą dobre, dlatego możesz je wykorzystać.
Komponując zielone koktajle warto łączyć kremowe owoce np. awokado, banan lub mango, słodkie owoce takie jak: jabłka, gruszki, pomarańcze z odrobiną zielonych liści. Świetnie sprawdzają się szpinak czy jarmuż, warto dodać natkę pietruszki, która dostarcza więcej witaminy C niż owoce cytrusowe. Dodatkowo woda, mleko lub napoje roślinne.
Jeśli wybierzesz mleko krowie lub napój roślinny, Twój koktajl będzie bardziej treściwy i da poczucie sytości na długie godziny.
Każdy z tych składników dostarcza witaminy z grupy B, witaminę C, magnez, potas, wapń czy żelazo. Przez dodatek awokado nasz koktajl jest bogaty w tłuszcze roślinne, korzystnie wpływające na nasz organizm.
Wszystkie użyte składniki charakteryzują się niskim lub średnim indeksem glikemicznym, co oznacza, że będzie to dobra propozycja posiłku dla osób z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, do której należy insulinooporność lub cukrzyca.
Wybierając napój roślinny zwróć szczególną uwagę na skład. Napój nie powinien zawierać dodatku cukru. Nie ma znaczenia jakiego rodzaju użyjesz. Osobiście polecam napój migdałowy lub owsiany, idealnie komponuje się ze słodkim koktajlem.
Po kilku chwilach masz pyszne, zdrowe smoothie, które możesz zabrać ze sobą wszędzie.
Skoro już wiesz, jaki jest czas gotowania i ile minut potrzeba na przygotowanie naparu z siemienia lnianego koniecznie zaparz je w swoim domu.