Jak gotować ryż basmati?

Jak gotować ryż basmati
Jak gotować ryż basmati
ikona podziel się
Opublikowano: 01.04.2023 r., 19:17 | Autor: Patrycja Czerwiak

Jak gotować ryż basmati? Choć metoda gotowania ryżu dla wszystkich rodzajów jest taka sama, to jednak czas obróbki może być różny. Dla ryżu basmati jest najkrótszy i zwykle wynosi on około 12 do 15 minut, jednak zależy od ilości ziaren, a także wody. A jak ugotować go najlepiej? Oto sprawdzony sposób:

  1. Ryż opłucz pod bieżącą wodą.
  2. Do garnka wlej wodę - 1,5 szklanki wody na 1 szklankę ryżu, w przypadku gdy chcesz, żeby był sypki lub 2 szklanki, gdy ryż ma być bardziej gęsty. Dodaj szczyptę soli.
  3. Ryż wsyp do gotującej się wody i gotuj 15 minut, najlepiej pod przykryciem.

Jak gotować ryż basmati? Co jeszcze warto wiedzieć?

Gotowanie ryżu basmati to sprawdzona metoda na jego przyrządzenie. Ugotowany ryż doskonale nadaje się do wielu potraw, nie tylko jako dodatek, ale również główny składnik. Jednak niezwykle ważna jest prawidłowa metoda jego przygotowania.

Jak gotować ryż basmati? Choć metoda gotowania ryżu dla wszystkich rodzajów jest taka sama, to jednak czas gotowania może być różny. Dla ryżu basmati jest najkrótszy i zwykle wynosi on około 12 do 15 minut, jednak zależy od ilości ziaren, a także wody. A jak ugotować go najlepiej? Oto sprawdzony sposób:

  1. Ryż opłucz pod bieżącą wodą.
  2. Do garnka wlej wodę - 1,5 szklanki wody na 1 szklankę ryżu, w przypadku gdy chcesz ugotować go na sypko, lub 2 szklanki, gdy ryż ma być bardziej gęsty. Dodaj szczyptę soli.
  3. Ryż wsyp do gotującej się wody i gotuj 15 minut, najlepiej pod przykryciem.

Gotowanie ryżu pozwala na jego proste przyrządzenie. Wiele osób zastanawia się jednak ile powinno się go gotować, żeby był sypki. Najszybciej gotuje się biały ryż. Wystarczy mu tylko kilkanaście minut, by był odpowiedni do zjedzenia. Pamiętaj, żeby raczej nie gotować go zbyt długo, ma wtedy wyższy indeks glikemiczny i nie jest już tak smaczny. W wodzie trzymaj go dłużej, tylko jeśli cierpisz z powodu chorób układu pokarmowego i zależy Ci na jak najbardziej lekkostrawnych posiłkach.

W sklepach w większości można dostać ryż w woreczkach. Zwykle jest na nim napisane ile minut należy go gotować. Warto w takim wypadku postępować zgodnie z instrukcją obsługi. Jeśli jednak nie chcesz przygotowywać go w taki sposób - obawiasz się szkodliwości plastikowych woreczków lub po prostu kupujesz go na wagę, wtedy dobrze jest wykorzystać ściągę, którą znajdziesz wyżej. To najlepszy sposób, by przygotować ryż al dente.

Ryż jest jednym z tych produktów, które pojawiają się w polskim menu coraz częściej. Warto sięgać po niego, gdyż zawiera sporo cennych właściwości odżywczych. Ryż to przede wszystkim źródło węglowodanów złożonych, czyli źródła energii. W ryżu znajduje się również potas, magnez, żelazo i cynk. Co ważne ryż jest również źródłem witamin, takich jak witaminy z grupy B, witamina E i błonnik. Spośród wszystkich zbóż ryż jednym z najlepiej przyswajalnych, łatwo trawionych przez ludzki układ pokarmowy. Różne odmiany ryżu różnią się między sobą, jeśli chodzi o indeks glikemiczny. Największy indeks glikemiczny posiada ryż biały, który jest najbardziej oczyszczony.

Ryż basmati najlepiej sprawdzi się dla osób, które nie lubią spędzać w kuchni zbyt dużo czasu. Jest to bowiem najszybszy w obróbce termicznej ryż. Ugotowany ryż to sprawdzony sposób na lekkostrawne, a przy okazji odżywcze danie. Możesz dodać do niego ulubione warzywa i białko i powstanie genialny przepis na obiad. Jeśli wolisz ryż w wersji nieco słodszej, wystarczy dodać do niego ulubione owoce i bakalie.

Teraz gdy już wiesz, jak długo należy gotować ryż w garnku, możesz sięgnąć po ciekawe potrawy na jego bazie. Domowy, ugotowany ryż sprawdza się w wielu daniach, jeśli jednak brakuje Ci pomysłu jak go wykorzystać, koniecznie sięgnij do wyróżnionych relacji. Znajdziesz tam niejeden prosty przepis na to jak serwować ryż na co dzień.

Zobacz pytania podobne do jak gotować ryż basmati?

Polecane przepisy

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto