Jak gotować komosę ryżową? Co jeszcze warto wiedzieć?
Biała komosa ryżowa, czyli quinoa lub też ryż peruwiański, to roślina, która zawiera nasiona, bardzo bogate w skrobię, ale w klasyfikacji nie należy do ziaren. Staje się ona coraz bardziej popularna w naszej szerokości geograficznej, pomimo że już wcześniej była znana w Ameryce Południowej, w tych rejonach jest ona nazywana "świętym zbożem Inków", "złotym ziarnem Inków" i "matką zbóż".
Komosa to idealny zamiennik węglowodanów, które nie zawierają naturalnie glutenu w swoim składzie.
Będzie to niezwykle ważna informacja dla wszystkich osób na diecie bezglutenowej, które zmagają się z chorobami glutenozależnymi. Do których należy celiakia, alergia na pszenicę czy nadwrażliwość na gluten. Osoby te powinny korzystać właśnie z takich produktów i zwracać szczególną uwagę na symbol przekreślonego kłosa, oznacza on, że produkt nie zawiera więcej niż 20 ppm (20 mg na kg produktu) glutenu w swoim składzie.
Gluten jest jak najbardziej bezpieczny i nieszkodliwy dla osób zdrowych i nie należy go wykluczać, bazując na modowych trenach. Odstawienie glutenu ze swojej diety na własną rękę może doprowadzić do zaburzeń wchłaniania.
Komosa ryżowa przypomina swoim wyglądem kaszę, jednak jej sposób przygotowania jest nieco inny.
Dowiedz się jak gotować komosę ryżową i ile czasu powinno to trwać. Wbrew pozorom czas gotowania jej nie jest długi, na pewno nie przekracza czasu gotowania ziemniaków.
- W pierwszej kolejności wypłucz ziarna pod bieżącą wodą.
- Przełóż komosę do garnka.
- Wlej dwa razy więcej wody, niż jest komosy.
- Zagotuj, a następnie zmniejsz ogień.
- Gotuj przez 20 minut.
Sam widzisz, że przepis na komosę ryżową jest bardzo prosty, dlatego wykorzystaj mój sprawdzony sposób i postaw na przepis z jej użyciem. Jak najbardziej powinniśmy włączyć ją do swojej diety, ponieważ jest źródłem pełnowartościowego białka, kwasów tłuszczowych oraz wielu witamin i składników mineralnych. Co ważne zawiera saponiny, które wykazują działanie przeciwalergiczne, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne przeciwwirusowe i immunostymulujące. Komosa jest bogata we flawonoidy, przez co komosa charakteryzuje się właściwościami antyoksydacyjnymi, a to oznacza, że jest ona dobrym źródłem w walce z wolnymi rodnikami.
Oprócz tego komosa ryżowa charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym, który wynosi 35 oraz jest niskokaloryczna. Co jest niezwykle ważne dla osób z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, których dieta powinna opierać się przede wszystkim na produktach o niskim indeksie glikemicznym. Quinoa jest delikatna w smaku, który jest delikatnie słodki. Co idealnie klasyfikuje ją do użycia nie tylko w słonych daniach obiadowych, ale też na słodko w postaci deserów, czy puddingów. W tradycyjnej kuchni komosa ryżowa może zastąpić powszechnie znane źródła węglowodanów takie jak ryż, ziemniaki, czy kasze, a nawet makarony.
Dzięki temu możesz ją śmiało dodać do gulaszu czy zup, dzięki czemu będzie to idealne zagęszczenie dań obiadowych. Skoro już wiesz, jak ugotować i jak przygotować quinoa koniecznie postaw na jej dodatek już przy najbliższym obiedzie.