Jak gotować groch?

Jak gotować groch
Jak gotować groch
ikona podziel się
Opublikowano: 05.06.2023 r., 19:17 | Autor: Oliwia Gawron

Gotowanie grochu nie jest trudne i problematyczne jednak warto znać kilka wskazówek przed ich przygotowaniem.

Najpierw wsyp groch do miski i zalej wodą, pozostaw do moczenia najlepiej na całą noc.

Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych objawów po spożyciu grochu.

Zatem, jak gotować groch?

  1. Tuż po moczeniu, obmyj groch pod wodą.
  2. Przełóż do garnka i zalej zimną wodą.
  3. Gotuj groch przez około 40 minut.

Jak gotować groch? Co jeszcze warto wiedzieć?

Nie masz pomysłu na włączenie grochu lub nasion roślin strączkowych do swojej diety? Koniecznie poznaj mój sposób i dowiedz się jak gotować groch.

Możesz wybrać groch łuskany lub połówki grochu, te drugie będą zdecydowanie szybsze w przygotowaniu, a ich czas moczenia nie będzie taki długi.

Zatem, jak wygląda gotowanie grochu i jak się robi, aby nie było nieprzyjemnych dolegliwości? Ważniejsze niż samo gotowanie jest moczenie ziaren, to ten proces sprawia, że ziarna stają się bardziej lekkostrawne.

  1. Tuż po moczeniu, obmyj groch pod wodą.
  2. Przełóż do garnka i zalej zimną wodą.
  3. Gotuj groch przez około 40 minut.

Skoro już wiesz, jak długo gotować groch koniecznie wykorzystaj mój sprawdzony sposób i przygotuj obiad z wykorzystaniem strączków.

W podobny domowy sposób możesz postępować z innymi nasionami roślin strączkowych np. ciecierzyca, a jeśli brakuje Ci przepisu na wykorzystanie ciecierzycy poznaj mój sposób na

pieczone bataty faszerowane ciecierzycą. Będzie to dobry pomysł na obiad bez mięsa dla całej Twojej rodziny.

To wegetariańskie danie jest szybkie i proste w przygotowaniu, dodatkowo pyszne w smaku.

W moim przepisie nie występuje mięso, zamiast niego możesz postawić na dodatek ciecierzycy czy tofu. Ciecierzyca w naszym przepisie będzie dobrą alternatywą mięsa, dlatego warto dodawać ją do przepisów wegetariańskich, jako źródło białka.

Bataty to nic innego jak słodkie ziemniaki, różnią się od naszych polskich ziemniaków charakterystycznym słodkawym posmakiem, wielkością i kolorem. Bataty mają piękny, intensywny kurkumowy kolor i są dużo większe niż te ziemniaki, które my znamy. Ich bulwy moją ważyć nawet do 5 kilogramów i przybierać najróżniejsze kształty. Dodatkowo charakteryzują się niższym indeksem glikemicznym. Po odpowiedniej obróbce termicznej i przygotowaniu mogą być spożywane przez osoby z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej (insulinooporność, cukrzyca typu 2).

Bataty są bezglutenowe, dlatego przepis na bataty faszerowane dobry pomysł na bezglutenowy obiad.

Będzie to niezwykle ważna informacja dla wszystkich osób na diecie bezglutenowej, które zmagają się z chorobami glutenozależnymi. Do których należy celiakia, alergia na pszenicę czy nadwrażliwość na gluten. Osoby te powinny korzystać właśnie z takich produktów i zwracać szczególną uwagę na symbol przekreślonego kłosa, oznacza on, że produkt nie zawiera więcej niż 20 ppm (20 mg na kg produktu) glutenu w swoim składzie.

Bulwy batatów to źródło potasu, magnezu, kwasu foliowego, witamin z grupy B, a także błonnika pokarmowego, który działa w naszych jelitach jak szczotka. Błonnik pokarmowy korzystanie wpływa na perystaltykę naszych jelit, zapobiegając zaparciom.

W przepisie została użyta ciecierzyca, najlepiej, jeśli skorzystasz z wersji w puszce lub w szklanym słoiku. Taki wybór zdecydowanie zaoszczędzi Ci czas. Dlatego skoro wiesz, ile czasu gotować strączki dowiesz się jak dokładnie zrobić bataty faszerowane na obiad krok po kroku nieco niżej.

Zapamiętaj ten prosty i łatwy przepis, przygotuj nadziewane fit bataty i pamiętaj, że danie bez mięsa powinniśmy podawać minimum 1-2 razy w tygodniu.

Polecane przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto