Jak gotować fasolkę szparagową? Co jeszcze warto wiedzieć?
Fasolka szparagowa to warzywo, które chętnie wykorzystywane jest w kuchni. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do dań obiadowych lub sałatek. Na bazie fasolki szparagowej możemy przygotować pyszną zupę lub wykorzystać ją jako dodatek do zupy jarzynowej. Fasolka doskonale sprawdzi się jako dodatek do obiadu i najczęściej podawana jest z dodatkiem bułki tartej smażonej na maśle. W dalszej części dowiesz się ile czasu gotować każdy rodzaj fasolki szparagowej.
A więc jak gotować fasolkę szparagową? Aby ugotować fasolę świeżą zacznij od umycia jej na sicie pod bieżącą wodą. Następnie przy pomocy małego nożyka obetnij oba końce fasolki (nie obcinaj zbyt dużo fasolki, ponieważ podczas gotowania napełni się ona wodą). Tak przygotowaną fasolkę ułóż w garnku i zalej wodą. Garnek przykryj pokrywką i ustaw na dużym ogniu, gry woda zacznie się gotować, dodaj sól oraz cukier (jeśli używasz) i zmniejsz moc palnika. Fasolkę gotuj pod przykryciem i czas gotowania licz od momentu zagotowania się wody. Ugotowaną fasolkę odcedź na sicie i przelej zimną wodą, aby zahamować proces gotowania.
Fasolkę szparagową można również gotować na parze. W tej metodzie fasolkę szparagową umyj i odetnij końcówki z dwóch stron. Następnie do garnka wlej wodę i doprowadź ją do wrzenia. Fasolkę ułóż na sitku do gotowania naparze i fasolkę gotuj do miękkości.
Fasolkę mrożoną gotuje się podobnie, jednak nie trzeba jej już myć oraz oczyszczać. Dodatkowo nie trzeba jej rozmrażać. Czas gotowania również mierzy się od momentu ponownego wrzenia wody. Ile powinno wykorzystać się wody do gotowania fasolki? Przyjmuje się, że na każde pół kilograma fasolki powinno wykorzystać się dwa litry wody.
A ile minut powinno gotować się fasolkę? Fasolkę żółtą gotuje się około 5-15 minut we wrzątku, natomiast zieloną 15-20 minut. Czas gotowania zależy również od tego, czy fasolka jest młoda, czy stara. Fasolkę młodą gotuje się dużo krócej niż fasolkę starą.
Fasolka szparagowa jest warzywem o niskim indeksie glikemicznym, dlatego może być włączona do diety osób chorych na cukrzycę lub zmagających się z insulinoopornością. Fasolka jest również niskokaloryczna, dlatego świetnie sprawdza się podczas diet redukcyjnych. Fasolka szparagowa jest również dobrym źródłem wielu cennych składników mineralnych oraz witamin, które spożywane w odpowiedniej ilości korzystanie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Do witamin obecnych w fasolce możemy zaliczyć witaminę C oraz witaminę A. Witaminy te zaliczane są do przeciwutleniaczy, czyli związków, które zmniejszają powstawanie wolnych rodników oraz zmniejszają ryzyko rozwoju chorób nowotworowych. Do składników mineralnych obecnych w fasolce możemy zaliczyć potas, fosfor, magnez oraz wapń. Odpowiednia podaż potasu wspomaga obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.
Podsumowując: wiesz już jak długo gotować fasolkę szparagową oraz w jaki sposób to robić. Na stronie internetowej znajdziesz również sprawdzony przepis na wiele ciekawych potraw, do których przygotowania wykorzystuje się fasolkę szparagową. Gotowana fasolka najlepiej smakuje na ciepło i warto podać ją z dodatkiem bułki tartej przesmażonej na maśle.