Jak gotować fasolę? Co jeszcze warto wiedzieć?
Fasola to rodzaj rośliny z rodziny bobowatych. Można wyróżnić ponad 400 odmian fasoli. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć: fasolę białą, fasolę czerwoną, fasolę pinto, fasolę szparagową, fasolę mung oraz fasolę azuki. W dalszej części poznasz sprawdzony sposób na gotowanie fasoli. Dowiesz się również jak długo gotować fasolę. Fasola chętnie wykorzystywana jest do przygotowania potraw kuchni meksykańskiej. Fasolę możesz wykorzystać również do przygotowania zupy fasolowej, sałatek, farszów do tortilli lub przygotować na ich bazie pyszne pasty wegańskie oraz wegetariańskie.
Jak gotować fasolę? Aby ugotować fasolę przygotuj pół kilograma dowolnej fasoli, wodę oraz 2 płaskie łyżki soli. Fasolę zalej wodą i pozostaw do namoczenia na około 8-12 godzin (najlepiej na całą noc). Fasolę przecedź na sicie i przepłucz pod bieżącą wodą. Fasolę włóż do garnka i zalej ją wodą (kilka centymetrów powyżej wysokości fasoli). Wodę z fasolą zagotuj, zmniejsz moc palnika i fasolę gotuj. Ile czasu gotować fasolę? Białą fasolę jaś gotuj przez około 60 minut. Czerwoną fasolę gotuj przez około 1,5-2 godziny. Po upływie tego czasu sprawdź czy fasola jest miękka. Do delikatnie twardej fasoli dodaj sól i gotuj jeszcze chwilę.
A jak gotować fasolę szparagową? Aby ugotować fasolę świeżą zacznij od umycia jej na sicie pod bieżącą wodą. Następnie przy pomocy małego nożyka obetnij oba końce fasolki (nie obcinaj zbyt dużo fasolki, ponieważ podczas gotowania napełni się ona wodą). Tak przygotowaną fasolkę ułóż w garnku i zalej wodą. Garnek przykryj pokrywką i ustaw na dużym ogniu, gry woda zacznie się gotować, dodaj sól oraz cukier (jeśli używasz) i zmniejsz moc palnika. Fasolkę gotuj pod przykryciem i czas gotowania licz od momentu zagotowania się wody. Ugotowaną fasolkę odcedź na sicie i przelej zimną wodą, aby zahamować proces gotowania.
Fasola to produkt, który zawiera spore ilości składników odżywczych, które spożywane w odpowiednich ilościach korzystanie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Fasola, jak pozostałe nasiona roślin strączkowych, zawiera spore ilości białka roślinnego. Aby białko było lepiej wchłanialne warto podać fasolę z dodatkiem produktów zbożowych. Dodatkowo fasola zawiera spore ilości błonnika pokarmowego, który wspomaga prawidłową perystaltykę jelit. Znajdziemy w niej również spore ilości witamin oraz składników mineralnych, do których możemy zaliczyć witaminy z grupy B, żelazo, wapń, potas, magnez, miedź, mangan, cynk oraz fosfor.
Podsumowując: wiesz już jak prawidłowo gotować fasolę białą, czerwoną oraz szparagową. Ale w czym gotować fasolę? Najlepiej sprawdzi się do tego dość duży garnek. Gotowaną fasolę białą lub czerwoną możesz wykorzystać do przygotowania pysznych past wegańskich, lub wegetariańskich. Natomiast fasolkę szparagową możesz podać jako dodatek do obiadu (możesz podać ją z masłem oraz bułką tartą). Na bazie fasoli przygotujesz również zupę fasolową. Pamiętaj, że przed gotowaniem fasoli białej lub czerwonej warto ją namoczyć (moczenia ma na celu pozbawianie fasoli substancji antyodżywczych, które ograniczają wchłanianie innych składników).