Jak gotować buraki, żeby nie straciły koloru? Co jeszcze warto wiedzieć?
Gotowane buraki to doskonały pomysł na pyszną bazę do zup, sałatek, czy ćwikły. Ten sprawdzony sposób na obróbkę buraka, choć nieco długotrwały, to jednak jest bardzo prosty. Zwykle do gotowania używa się buraków ćwikłowych. To smaczne, czerwone warzywa o nieco ziemistym smaku. Idealnie wzbogaca domowe przetwory. Najlepiej komponuje się z octem, sokiem z cytryny oraz czosnkiem. Choć można zjadać buraki na surowo, to jednak najpopularniejsza wersja to ta ugotowana. Wiele osób zastanawia się jak zrobić to w prosty sposób i ile czasu to zajmie.
Zastanawiasz się jak gotować buraki, żeby nie straciły koloru? Te proste rady na pewno to ułatwią:
- wybierz buraki, które mają podobny rozmiar - wszystkie ugotują się w tym samym czasie;
- buraki najlepiej jest gotować w całości i ze skórką;
- dodaj pół łyżeczki cukru lub dwie łyżeczki soku z cytryny na każdy litr gotującej się wody;
- buraki gotuj na małym ogniu pod przykryciem;
- do buraków możesz dodać również łyżkę octu;
Buraki czerwone to warzywo, które choć pyszne, zwykle gości na stołach tylko przy okazji świąt. Warto to zmienić. Gotowanie buraków pozwala wydobyć z nich słodki aromat, który doskonale sprawdza się w wielu różnych daniach. Buraki przygotowane w garnku są niezwykle ciekawe, a przy tym lekkostrawne. Dlatego można je włączyć również do diety osób z chorobami układu pokarmowego.
Dlaczego warto włączyć buraka do diety? Buraki są wyjątkowo pożywne i naładowane właściwościami prozdrowotnymi. Bez wątpienia powinny na stałe zagościć w każdej zbilansowanej diecie. Są bogatym źródłem witaminy C, której zawierają niemalże tyle samo co sok z cytryny. Znajdziemy w nich ponadto witaminę A i E, a także witaminy z grupy B: B1, B2, PP i B9, czyli kwas foliowy. Stanowią również źródło składników mineralnych, takich jak magnez, potas, żelazo, fosfor, miedź i cynk. Ich intensywnej barwy miąższ to skarbnica błonnika pokarmowego, który reguluje pracę przewodu pokarmowego, fitosteroli roślinnych oraz silnych antyoksydantów. Buraki to cenne warzywa, które są bardzo zdrowe i korzystnie wpływają na nasz organizm. Swoje właściwości zdrowotne zawdzięcza betalainom. Dzięki nim nasza odporność staje się lepsza, wolniej łapiemy infekcje, dodatkowo wyganiają wolne rodniki z naszego organizmu, co zapobiega tworzeniu się procesom kancerogennym i mutagennym. Już jedna szklanka soku z buraków potrafi uchronić nas przed katarem, uwolni nas od zgagi, a także obniży ciśnienie krwi. Dzięki zawartości witaminy B1 burak wpływa pozytywnie na działanie układu krwionośnego, mięśniowego oraz na poprawę pamięci. Wzbogacenie codziennej diety w buraka pozwala na wyrównanie gospodarki wodnej organizmu, wspiera kości, wzmacnia zęby oraz wspomaga funkcjonowanie mózgu.
Buraki warto wykorzystywać w swojej diecie bardzo często. Mają one wiele wspaniałych właściwości, a do tego są naprawdę smaczne. Zamiast tworzyć na ich bazie tylko barszcz na święta, dobrze jest w pełni wykorzystać ich potencjał. Buraki możesz dodawać do:
- sałatek,
- kaszotto,
- past kanapkowych i hummusu,
- koktajli,
- farszu na pierogi.
Koniecznie wypróbuj ciekawych opcji na to smaczne warzywo. Inspiracje na pyszne dania znajdziesz na tej stronie.