Jak gotować brukselkę? Co jeszcze warto wiedzieć?
Brukselka znalazła swoje miejsce wśród warzyw kapustnych, zaraz obok kapusty, jarmużu, brokułu i kalarepy. Ponieważ jest rośliną wolno rosnącą, potrzebuje do rozwoju chłodnych warunków pogodowych – najczęściej więc sadzi się ją wiosną lub średnio-późnym latem, a zbiera i kupuje jesienią czy też zim. Wielu osom przypomina po prostu miniaturową kapustę.
Choć ma ona niewielkie rozmiary, to pod względem wartości odżywczych i właściwości zdrowotnych dorównuje znacznie większej i popularniejszej kapuście. Brukselka zawiera mnóstwo witamin i minerałów, działa korzystnie na płodność, reguluje ciśnienie krwi, poprawia pracę serca i wykazuje właściwości antynowotworowe. Zawiera witaminy z grupy B, w tym kwas foliowy, witaminy A, C i E oraz żelazo, magnez, fosfor, wapń, mangan, sód, siarkę, cynk, potas i selen. Mimo że nazwa jasno wskazuje miejsce pochodzenia warzywa, w Belgii nie cieszy się reputacją popularnego przysmaku. Dużo chętniej spożywana jest w Holandii, Niemczech i Wielkiej Brytanii. . Brukselka powinna się znaleźć także w diecie kobiet planujących dziecko i już będących w ciąży, jednak już niekoniecznie osób odchudzających się. Indeks glikemiczny brukselki jest niski, bo 15, a po ugotowaniu wzrasta tylko do 20. A więc brukselka to idealne warzywo dla cukrzyków. Zawiera także duże ilości witaminy C, największe z wszystkich kapustnych. Niestety, jej walory zdrowotne – jak i ona sama – są często pomijane ze względu na charakterystyczny zapach i smak warzywa.
Brukselka to warzywo, którego obróbka często przysparza problemu. A więc jak gotować brukselkę, by była dobra? Oto sprawdzony sposób jak zrobić brukselkę w garnku:
- Brukselkę umyj, oderwij pierwsze listki, a na trzonku zrób nacięcie w kształcie "x".
- W garnku zagotuj wodę z solą i cukrem. Na 1 litr wody dodaj 1 łyżeczkę soli oraz 1 łyżeczkę cukru.
- Gotuj brukselkę do miękkości:
- świeżą - 5 - 6 minut od ponownego zagotowania wody,
- mrożoną - 7 - 8 minut.
Brukselkę możesz też ugotować na parze - wtedy należy ją gotować 10 minut. Brukselkę gotujemy bez przykrycia (w przeciwnym razie gromadzące się w garnku gorzkie gazy siarkowe przenikną do warzywa). Brukselka powinna być ugotowana al dente, czyli powinna być lekko twarda – lepiej smakuje i wygląda na talerzu. Jej miękkość podczas gotowania sprawdzaj za pomocą widelca.
Dla wielu osób największą przeszkodą w przygotowywaniu brukselki jest jej gorycz. Jednak można się jej pozbyć. Najprostszym sposobem na pozbycie się goryczki jest zamrożenie brukselki. Jeśli jednak chcesz ugotować świeże brukselki, to delikatnie posól i posłodź wodę w garnku. Aby pozbyć się gorzkiego smaku, możesz także odlać połowę wody w trakcie gotowania i uzupełnić ją świeżą, wrzącą wodą z czajnika. Innym sposobem jest również gotowanie brukselki w mieszance mleka i wody.
Tak przygotowana brukselka jest pyszna i jędrna, po prostu najlepsza! Przepis na gotowaną brukselkę jest niezwykle prosty. Teraz gdy wiesz już jak ugotować to warzywo w wodzie, możesz sięgnąć o receptury na pyszne dania, w których stanowi ona bazę.