Jak gotować brokuły? Co jeszcze warto wiedzieć?
Brokuły to warzywo, które spotkać można w sklepach przez cały rok. Znaleźć można również różne jego rodzaje. Wyglądem przypomina małe drzewo. Różyczki- najczęściej spożywana część brokuła, to tak naprawdę nierozwinięte kwiaty, które nie zdążyły zakwitnąć. Brokuły są szczególnie doceniane za występowanie w nich kaempferolu, czyli przeciwutleniacza działającego przeciwzapalnie. Są również bogatym źródłem witaminy K i A. Ze względu na swoją niską kaloryczność i bogactwo błonnika często wykorzystywany jest w dietach redukcyjnych. Brokuły można jeść również na surowo, ale najczęściej w polskiej kuchni są one gotowane. W przypadku długiego gotowania dochodzi do utraty wartości odżywczych, dlatego najlepiej jest je ugotować na parze.
Jeśli zastanawiasz się jak gotować brokuły w wodzie, to przede wszystkim istotne jest to, ile czasu brokuł spędzi w wodzie. Podzielonego na różyczki i umytego brokuła umieść w garnku. Dolej około 3 litry wody, dodaj łyżeczkę soli i łyżeczkę cukru. Następnie doprowadź wodę do wrzenia i gotuj na średnim ogniu przez około 3 minuty. Wyłącz palnik i zostaw brokuła we wrzątku na kolejne 3 minuty. Teraz wystarczy już tylko brokuła odcedzić i przelać bardzo zimną wodą. Takie ugotowanie brokuła sprawi, że będzie zielony i jędrny, przez co idealnie będzie nadawał się do sałatki.
Jeśli chcesz ugotować brokuła w całości umieść go w garnku łodygą ku górze, dzięki czemu cały kwiatostan będzie zanurzony w wodzie. Wówczas proces gotowania wygląda identycznie.
Odpowiednio zbilansowana dieta, która dostarcza przynajmniej 400 g warzyw dziennie, przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób m.in. choroby nowotworowej lub chorób układu sercowego. Wynika to z tego, że warzywa są niezwykle bogate w błonnik, witaminy i składniki mineralne. Żaden suplement nie zapewni tego, co odpowiednio zbilansowana dieta bogata w warzywa. Dlatego ta dobra sałatka to świetny pomysł na uzupełnienie diety w warzywa.
Świeży czy mrożony brokuł to zawsze dobry wybór na obiad. Warzywa mrożone są zazwyczaj do kilku godzin od zebrania plonów. To powoduje, że zachowują wysoką zawartość składników odżywczych i nie tracą zawartych w nich witamin i składników mineralnych.
Jeśli potrzebny Ci prosty przepis na pyszną sałatkę z brokułem to wystarczy do ugotowanego według naszych wskazówek brokuła dodać pokruszony ser feta, podprażone płatki migdałowe oraz sos czosnkowy przygotowany na bazie jogurtu. Takie połączenie to prawdziwie zachwycająca eksplozja smaków.
Taki sprawdzony sposób na ugotowanie brokułów możesz wykorzystać jako dodatek do obiadów, sałatek, zapiekanek, dań z makaronem czy zup. Ze względu na to ile minut brokuł spędzi we wrzątku, uzyskamy bardziej miękką lub bardziej twardą jego konsystencję. Warto pamiętać jednak, że im dłużej brokuł będzie w wodzie, tym więcej wartości odżywczych utraci i jego kolor może stać się niestety bardziej odpychający.
Dlatego, jeśli nadal zastanawiasz się jak ugotować brokuła, to nie czekaj i wypróbuj nasz najzdrowszy i najlepszy sposób na gotowanie brokuła.