Jak dokarmić zakwas? Co jeszcze warto wiedzieć?
Zakwas chlebowy to mieszanina wody oraz mąki. Produkty niezbędne do przygotowania zakwasu dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach. Zakwas możesz przygotować z każdego rodzaju mąki, jednak najczęściej wykorzystuje się mąkę żytnią, pszenną lub orkiszowa. W dobrze przygotowanym zakwasie występuje kilkadziesiąt drożdży oraz bakterii. Najważniejsze w zakwasie są bakterie, które produkują kwas mlekowy oraz octowym. Zakwas dobrze hodować w miejscu ciepłym - w sezonie letnim sprawdzi się każde pomieszczenie, w którym nie ma przeciągów. Zimą zakwas możesz ustawić przy grzejniku lub podgrzewać go w delikatnie rozgrzanym piekarniku. W dalszej części dowiesz się, w jaki sposób dokarmiać zakwas. Z zakwasu najczęściej przygotowywany jest chleb, który stanowi doskonały produkt do przygotowania pysznych śniadań lub kolacji.
A jak zrobić zakwas na chleb? Sprawdzony sposób do przygotowania zakwasu na chleb jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Zakwas przygotowuje się przez pięć dni. Pierwszego dnia z rana do słoika wsyp 50 g mąki oraz dolej 50 ml wody, składniki dokładnie wymieszaj przy pomocy drewnianej łyżki. Słoik zakryj gazą i owiń gumką recepturką, aby gaza nie zsunęła się i słoik odstaw w ciepłe miejsce. Wieczorem zakwas przemieszaj. Przez kolejne 4 dni do zakwasu dodaj taką samą ilość mąki oraz wody i dokładnie wymieszaj składniki, wieczorem tylko przemieszaj zakwas. Po pięciu dniach zakwas jest gotowy do wypieku pieczywa. Jeśli nie zamierzasz wykorzystać całego zakwasu, pamiętaj, aby dokarmiać go.
A jak dokarmić zakwas? Przed pieczeniem chleba na zakwasie określ ilość niezbędnego zakwasu. Pierwszego dnia dokarmiania zakwasu dodaj do niego taką samą masę wody oraz mąki ile waży sam zakwas (jeśli Twój zakwas waży 50 gram to dodaj do niego po 50 gram wody oraz mąki). Na początek do zakwasu dodaj samą wodę o temperaturze pokojowej i dokładnie wymieszaj zakwas do uzyskania jednolitej zawiesiny. Następnie do zawiesiny dodaj mąkę i wymieszaj składniki do uzyskania jednolitej konsystencji. Słoik z zakwasem przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce. Czynność powtarzaj co 24 godziny do momentu uzyskania porządnej ilości zakwasu do wypieku pieczywa. Jeśli Twój zakwas jest starszy, możesz dokarmiać go nawet co 12 godzin.
A jak przechowywać zakwas? Wyhodowane zakwas najlepiej przechowywać w lodówce, ponieważ niższa temperatura spowolni procesy fermentacji - wtedy zakwasu nie trzeba dokarmiać. Warto jednak pamiętać, że młody zakwas w lodówce możemy przechowywać przez maksymalnie tydzień. Im starszy jest zakwas, tym dłużej wytrzyma w obniżonej temperaturze. Możemy również do karmić zakwas większą ilością mąki i dodać mniej wody, wtedy zakwas również możemy przechowywać przez około 2 tygodnie.
Podsumowując: wiesz już, jak długo możesz przechowywać zakwas oraz czym go dokarmiać. Dokarmianie zakwasu żytniego jest bardzo proste i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Aby przygotować zakwas systematycznie musimy go dokarmiać. Do wypieku pieczywa nie należy wykorzystywać całego zakwasu. Warto pozostawić 3 łyżki zakwasu i dokarmiać go.