Jak długo wędzić schab? Co jeszcze warto wiedzieć?
Schab to kawałek mięsa o niskiej ilości tłuszczu. Idealnie sprawdza się ona na domową wędlinę. A więc jak długo wędzić schab?
Czas wędzenia zależy od wybranej metody:
- wędzenie schabu na gorąco - w temperaturze 40-60 st. C trwa do 60 minut.
- wędzenie schabu na ciepło - w temperaturze 30-50 st. C trwa do 48 h.
- wędzenie schabu na zimno - temperaturze 12-24 st. C trwa od kilku do kilkunastu godzin.
Schab wędzony to doskonały wybór na domową wędlinę. Jest smaczny i niezwykle kruchy. Jednak wiele osób zastanawia się ile czasu wędzić schab, by był odpowiednio miękki i dobrze zakonserwowany. Na to pytanie ciężko jednak odpowiedzieć jednoznacznie. To dlatego, że to ile mięso spędzi w wędzarni, zależy od metody wędzenia, którą zdecydujemy się wybrać. Czym różnią się poszczególne metody? Głównie różna jest w nich temperatura wędzenia. To ile wędzimy, zależy więc od temperatury w wędzarni. Można mięso wędzić w wysokiej temperaturze, wtedy całość zajmie dużo mniej czas.
Domowy sposób wędzenia jest wspaniały dla wszystkich, którzy kochają wędliny. Schab przygotowany samemu w domu nie tylko lepiej smakuje, ale też jest zdrowszy. Nie zawiera dodatku konserwantów, przez co jest zdrowszy dla naszego organizmu. Gdy przygotowujemy go samodzielnie, mamy również pełną kontrolę nad tym ile soli do mięsa dodajemy. Choć należy pamiętać, że wędliny zawierają zwykle dość sporo soli.
Schab wieprzowy to mięso pozyskiwane z tuszy wieprzowej, najczęściej przeznaczone do smażenia oraz do pieczenia i wędzenia. Najlepiej sprawdza się poddany lekkiej obróbce termicznej. Choć kojarzony głównie z kotletem schabowym, to jednak istnieją dania, w których sprawdza się lepiej. Doskonale nadaje się do pieczenia, a także do wędzenia.
Schab, pomimo że należy do mięs czerwonych, zawiera stosunkowo mało tłuszczów nasyconych. Schab jest doskonałym źródłem łatwo przyswajalnego białka, a przy tym zawiera stosunkowo niewiele tłuszczu. Mięso wieprzowe ma również małą ilość cholesterolu w zależności od konkretnego kawałka, jego wynosi ona zazwyczaj od 40 do 85 mg na 100 g porcję schabu. Schab i schabowe mają liczne wartości odżywcze - są dobrym źródłem białka, witamin z grupy B i niektórych minerałów. Mają też stosunkowo niewiele kalorii.
Jak wybierać mięso idealne do obróbki? Dobrej jakości schab wieprzowy ma kolor jasno lub głęboko różowy. Im ciemniejsza barwa wieprzowiny, tym najprawdopodobniej mięso jest wyższej jakości i o bogatszym smaku. Bardzo jasny, blady schab będzie raczej słaby gatunkowo i łatwy do wysuszenia podczas przygotowywania. Należy też pamiętać, że choć nadmiar tłuszczu w diecie nie jest niczym dobrym, to jednak nie można całkowicie z niego rezygnować. Mięso bez tłuszczu, po obróbce stanie się niezbyt smaczne, a przy okazji bardzo twarde. Dlatego dobrze sięgać po kawałki, które posiadają go choć trochę. Mięso wieprzowe dobrej jakości jest delikatne i soczyste, zwarte i wilgotne, ale nie mokre i ociekające wodą. Jego tłuszcz jest biały i zwarty. Należy unikać mięsa o żółtym lub ciemniejszym tłuszczu.