Jak długo wędzić boczek? Co jeszcze warto wiedzieć?
Boczek to dość tłusta część mięsna, którą warto poddawać obróbkom termicznym przed jego podaniem. Wędzenie to jedna z najstarszych metod konserwacji żywności, dzięki czemu produkty mięsne dłużej zachowują swoją świeżość, ale też są smaczniejsze. Procesowi wędzenia możemy poddać niemal wszystkie rodzaje mięs.
Zatem, jak długo wędzić boczek? Ile czasu powinno to trwać, aby Twój domowy boczek był najlepszy?
Boczek wystarczy wędzić przez około 2 godziny w temperaturze 55-60 st. C.
Skoro już wiesz, jak wygląda wędzenie boczku śmiało postaw na jego dodatek do swoich posiłków. Jeśli nie masz dostępu do wędzarni domowej, skorzystaj z kupnej wersji. Najlepiej wtedy spojrzeć na skład, ważne aby nie było zbyt dużo dodanych składników, barwników i aromatów. Długa obróbka termiczna sprawi, że mięso będzie kruche i pyszne. Warto stawiać na domowe wędliny, ponieważ unikamy spożywania niepotrzebnych i szkodliwych dodatków do żywności, nadmiaru soli, barwników i konserwantów. W warunkach domowych mamy pewność, jak mięso zostało przygotowane, natomiast te kupne wersje bardzo często mają nie najlepszy skład, nie wiemy także, jak długo dana wędlina leży w ladzie sklepowej. Dlatego bardzo zachęcam do samodzielnego przygotowania wędlin i mięs. Domowa wędlina jest jeszcze lepsza niż kupna.
Zapeklowany boczek będzie także idealną podstawą diety ketogenicznej. Dieta ketogeniczna, czyli taka, która w dość dużym stopniu ogranicza codzienna podaż węglowodanów, przy jednocześnie zwiększonej podaży tłuszczu w naszym codziennym jadłospisie w ostatnim czasie zyskała na popularności. Do głównych źródeł węglowodanów w naszej diecie należą takie produkty jak: pieczywo, kasze, makarony, ryże czy mąka.
Ten model żywienia doczekał się swoich przeciwników i zwolenników. Jest to rodzaj diety, mocno eliminacyjnej dlatego budzi wiele kontrowersji. Nikt nie sprzeciwia się, że najlepszym modelem żywienia jest indywidualnie zbilansowana dieta, która zakłada odpowiednia podaż białka, tłuszczy i węglowodanów. Natomiast dieta ketogeniczna oprócz znalezienia się w ostatnich trendach żywieniowych ma swoje zastosowanie w niektórych chorobach.
Jeśli brakuje Ci dodatku do boczku przygotowanego w domu, najlepiej poznaj mój przepis na bekon po angielsku, który przygotujesz w szybki i prosty sposób w swoim domu. Będzie to idealny pomysł na śniadanie, ale i nie tylko.
Do jego przygotowania będziesz potrzebować fasolę, ja użyłam białej fasoli z puszki, jeśli jednak chcesz śmiało postaw na fasolę białą jaś. Fasola to cenne źródło witamin i składników mineralnych takich jak: magnez, żelazo, kwas foliowy, wapń, potas oraz błonnik pokarmowy, który działa jak szczotka w naszych jelitach czyszcząc je i przyśpieszając perystaltykę jelit, zapobiegając zaparciom. Dodatkowo boczek, koncentrat pomidorowy, pieczywo, masło i przyprawy, które dokładnie wymieniam nieco wyżej.
Zatem, jak zrobić bekon po angielsku?
W pierwszej kolejności fasolę przełóż do garnka i dodaj odrobinę wody, podgrzewaj. Dodaj koncentrat pomidorowy i dopraw do smaku. Następnie podsmaż bekon na patelni bez dodatku oleju, do momentu, aż się zarumieni. Z pieczywa przygotuj tosty i posmaruj je masłem. Jeśli jesteś na diecie ketogenicznej, pomiń dodatek pieczywa oraz fasoli.
W tym modelu żywieniowym sprawdzi się tylko bekon.
Skoro już znasz mój prosty przepis na szybkie i łatwe śniadanie, koniecznie przygotuj je w swoim domu. Na pewno każdy członek Twojej rodziny będzie zadowolony i najedzony.
Skoro już wiesz, jak uwędzić boczek i jak przygotować fasolkę, nie pozostało mi nic innego jak życzyć Ci smacznego!