Jak długo gotować grzyby? Co jeszcze warto wiedzieć?
Grzyby mają nie tylko ogólnie cenione walory smakowo-zapachowe, ale także charakteryzują się wysoką zawartością niektórych składników odżywczych, szczególnie białka, ryboflawiny i niacyny. Można je zjadać zarówno w formie:
- gotowanej,
- pieczonej,
- smażonej,
- marynowanej
- suszonej.
Niewątpliwe jednak to gotowanie jest najzdrowszą formą przygotowania grzybów. Sprawia, że nie są one aż tak ciężkostrawne. Warto jednak pamiętać, że grzyby leśne nie powinny być podawane dzieciom do 12. roku życia, ze względu na niezdolność dziecięcej wątroby do poradzenia sobie z ewentualnymi toksynami. Dzieciom bez obaw można za to podawać grzyby hodowlane np. pieczarki, czy boczniaki.
Czas gotowania grzybów zależy od gatunku i twardości. A więc jak długo gotować grzyby, by były miękkie? poniżej sprawdzony przepis.
- grzyby młode i delikatne np. maślaki - około 15 - 18 minut.
- Grzyby o średniej twardości np. boczniaki - około 22 - 25 minut.
- Grzyby twarde np. prawdziwki - około 30 - 35 minut.
Oczywiście ile czasu powinny spędzić w wodzie grzyby leśne jest uzależniony od wielkości grzybów, wielkości naczynia, temperatury użytej wody, czy stosowanego garnka.
Niezwykle ważne jest też wstępne przygotowanie grzybów. Należy je zawsze dobrze wyczyścić przed obróbką termiczną. Powinno się również podzielić je na mniejsze kawałki. Grzyby dobrze jest gotować w osolonej wodzie.
Grzyby suszone mają około 250-300 kcal w 100 g. Dostarczają nam błonnika, ale także niewielkich ilości witamin z grupy B oraz potasu, żelaza, cynku, wapnia, magnezu. Nie są to jednak ilości na tyle duże, aby można było uznać grzyby za dobre źródło tych składników mineralnych. W tak przygotowany sposób są bogatym źródłem mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Wśród najbardziej cenionych gatunków polskich lasów można wymienić borowiki szlachetne oraz pieprzniki zwyczajnie, nazywane też kurkami. Grzyby są źródłem białka (1,87 g na 100 g) które posiada duże ilości lizyny – aminokwasu, który w wielu produktach (na przykład zbożowych) występuje w śladowych ilościach. W około 70- 90% składają się z wody. Dostarczają także praktycznie niespotykanej w pokarmach roślinnych witaminy D. Są źródłem potasu, fosforu, magnezu, wapnia, miedzi oraz żelaza, selenu i cynku. Grzyby jadalne są bogate w witaminy z grupy B: ryboflawinę, niacynę i kwas pantotenowy. To połączenie pomaga chronić zdrowie serca. Ryboflawina jest dobra dla czerwonych krwinek. Niacyna jest dobra dla układu pokarmowego i dla utrzymania zdrowej skóry. Ilość i biologiczna wartość białka grzybów zależy od wieku owocnika. W miarę wzrostu podwyższa się zawartość azotu chitynowego, co wpływa na obniżenie strawności. Dlatego ważne jest, by wybierać jak najmłodsze okazy.
Teraz, gdy już wiesz ile minut powinno się gotować grzyby możesz zabrać się za przygotowanie potraw na ich bazie. Gotowane grzyby to dobra baza do:
- farszów,
- zup,
- sosów.
Pomysły na to jak użyć leśnych grzybów znajdziesz w tym wpisie. Stanowią świetną bazę do przygotowania pysznych posiłków, zwłaszcza w sezonie jesiennym, gdy dostępne są świeże grzyby.