Jak często pić herbatę z pokrzywy? Co jeszcze warto wiedzieć?
Pokrzywa zwyczajna ma nieoceniony wpływ na zdrowie. Ta niepozorna roślina bardzo często kojarzy się z niepotrzebnym chwastem, jednak nie powinno się bagatelizować jej zdrowotnych właściwości. Choć może nie kojarzy się zbyt przyjemnie, ze względu na to, że jej osobniki potrafią poparzyć, to w przypadku ciepłego naparu wykazuje same pozytywne właściwości.
Herbata z pokrzywy ma wiele cennych właściwości, nic dziwnego, że wiele osób chce korzystać z tego bogactwa minerałów i substancji prozdrowotnych. Jednak wiele osób zastanawia się jak często pić herbatę z pokrzywy oraz w jakich ilościach, by osiągnąć najlepsze efekty.
- Herbatę z pokrzywy można pić każdego dnia, pomiędzy posiłkami. Herbatę z pokrzywy zaleca się pić na czczo raz lub dwa razy dziennie, bez cukru.
- Warto pamiętać, że herbata z pokrzywy pomimo, że zawiera wiele związków prozdrowotnych jest też moczopędna. Herbaty z pokrzywy nie można pić zbyt dużo. Cztery filiżanki dziennie to dawka maksymalna, aby zapewnić sobie korzystne działanie tej rośliny i nie spowodować np. wypłukania z moczem soli mineralnych z organizmu. To herbata ziołowa, dlatego powinny na nią uważać kobiety w ciąży. Wszystkie zioła powinny być stosowane pod kontrolą lekarza.
Warto pamiętać, że efekty picia tego naparu przychodzą dopiero po jakimś czasie. Zastanawiasz się jak długo należy pić pokrzywę? Co najmniej dwa miesiące, by zaobserwować korzystne działanie.
Jak parzyć napar z pokrzywy? Napar z liści pokrzywy możemy przygotować na świeżo, wtedy myjemy je i rozdrabniamy, zalewamy wrzątkiem na 0,5 minuty. Suszone liście parzymy 1-2 minut, natomiast 10-minutowe parzenie sprawi, że herbatka z pokrzywy będzie intensywniejsza w smaku i barwie oraz zadziała mocniej moczopędnie.
Zastanawiasz się na co się pije napar z pokrzywy? Ta herbatka posiada wiele właściwości korzystnych dla całego organizmu. Regularne picie herbaty z pokrzywy, z uwagi na zawartość dużej ilości witamin i minerałów w naparze, wzmacnia włosy i paznokcie. Herbata z pokrzywy zawiera również witaminy z grupy B (wspomagające układ nerwowy) i K, jak również potas, wapń, magnez, krzem i żelazo. Jednak warto pamiętać, że to tylko zdrowy dodatek do codziennej diety.
Często zaleca się herbatę z pokrzywy na problemy skórne, zwłaszcza trądzik, który ma podłoże bakteryjne, ponieważ pokrzywa wykazuje właściwości antybakteryjne. Herbata z pokrzywy przeciwdziała osłabieniom i anemii, wpływa na rozwój czerwonych krwinek, a także obniża poziom cukru we krwi. Warto podkreślić, że napar z pokrzywy wykazuje również działanie łagodzące stres. Pokrzywa wykazuje też właściwości moczopędne, dlatego zwiększa ilość wydalanego mocznika z organizmu i polecana jest osobom cierpiącym na kamicę nerkową oraz borykającym się z zatrzymaniem wody w organizmie. W badaniach wykazano, że preparaty z pokrzywy obniża stężenie cukru we krwi. Napar z pokrzywy zaleca się stosować pomocniczo w przypadku cukrzycy, jednak tylko po konsultacji z lekarzem.
Teraz, gdy już wiesz ile pić i co daje spożywanie naparu z pokrzywy możesz włączyć go do swojego codziennego menu.