Jak często pić herbatę rumiankową?

Jak często pić herbatę rumiankową
Jak często pić herbatę rumiankową
ikona podziel się
Opublikowano: 01.04.2023 r., 20:03 | Autor: Patrycja Czerwiak

Jak często pić herbatę rumiankową? Rumianek to roślina bardzo bezpieczna do stosowania. Nie ma więc sztywnej granicy ilości, której nie powinno się przekraczać. Warto jednak zachować umiar i nie przekraczać 3 filiżanek dziennie. Rumianek z powodzeniem można pić każdego dnia. Dobrze sprawdza się zwłaszcza wieczorem, przed snem.

Jak często pić herbatę rumiankową? Co jeszcze warto wiedzieć?

Herbatka rumiankowa jest jedną z najczęściej stosowanych. To dlatego, że jest to roślina niezwykle powszechna, a przy okazji względnie bezpieczna do stosowania. Rumianek możemy spotkać na łąkach, polach, polanach, trawnikach, przydrożach, nieużytkach oraz w przydomowych ogródkach. Dla niektórych jest zwykłym chwastem, jednak dla większości osób rumianek to znakomite lekarstwo. Pojawia się jednak pytanie, czy można ją przedawkować.

Jak często pić herbatę rumiankową? Rumianek to roślina bardzo bezpieczna do stosowania. Nie ma więc sztywnej granicy ilości, której nie powinno się przekraczać. Warto jednak zachować umiar i nie przekraczać 3 filiżanek dziennie. Rumianek z powodzeniem można pić każdego dnia. Dobrze sprawdza się zwłaszcza wieczorem, przed snem.

Napar z rumianku to doskonały pomysł na zdrowy napój. Ta ziołowa herbatka jest nie tylko zdrowa, ale również bardzo smaczna. Wiele osób pija ją właśnie z tego powodu. Wiele osób zastanawia się jednak jak często spożywać rumianek, by przyniósł korzyści zdrowotne. Dobrze to robić każdego dnia. Jeśli chodzi o to ile razy dziennie, to ilość zależy już od naszych preferencji. Już jedna szklanka jest wystarczająca.

Czy rumianek można pić codziennie? Jak najbardziej. Warto wiedzieć, że spożywany codziennie pozytywnie wpływa, chociażby na lepszy sen. Ko­szycz­ki ru­mian­ku są bo­ga­te w: olej­ki ete­rycz­ne o sze­ro­kim za­sto­so­wa­niu, fla­wo­no­idy, ku­ma­ry­ny, śluzy, po­lia­ce­ty­le­ny, fi­to­ste­ro­le, garb­ni­ki ka­te­chi­no­we, go­ry­cze, wi­ta­mi­nę C, cho­li­nę, sub­stan­cje ślu­zo­we i sole mi­ne­ral­ne. Dzię­ki tak dużej róż­no­rod­no­ści skład­ni­ków o do­bro­czyn­nym wpły­wie na zdro­wie ru­mia­nek jest jedną z naj­cen­niej­szych ro­ślin lecz­ni­czych. Można stwierdzić, że herbata rumiankowa ma naprawdę korzystne właściwości, ponieważ zmniejsza objawy przeziębienia i ból, a także obniża poziom cukru i dobrze uspokaja oraz wycisza. Saszetkę z herbatą rumiankową można także przykładać na skórę, w miejsca ran i zaczerwienień. Herbata rumiankowa świetnie sprawdzi się jako wywar do picia przed snem, ponieważ pomaga w zrelaksowaniu organizmu i przynosi spokój. Związki te wykazują aktywność przeciwzapalną i przeciwalergiczną poprzez hamowanie uwalniania endogennej histaminy. Olejek z rumianku działa przeciwbakteryjnie oraz przeciwgrzybiczo wobec Candida albicans. Ze wzglę­du na bo­gac­two skład­ni­ków, ru­mia­nek dzia­ła prze­ciw­za­pal­nie i roz­kur­czo­wo na gład­kie mię­śnie prze­wo­du po­kar­mo­we­go. Z tego wzglę­du her­ba­ta ru­mian­ko­wa jest po­le­ca­na przy do­le­gli­wo­ściach po­kar­mo­wych ta­kich jak: od­bi­ja­nie czy wzdę­cia. Dzia­ła ła­go­dzą­co i prze­ciw­za­pal­nie, po­nad­to roz­luź­nia mię­śnie gład­kie prze­wo­du po­kar­mo­we­go i dróg żół­cio­wych, uła­twia­jąc pasaż po­kar­mu i pra­wi­dło­wą pe­ry­stal­ty­kę jelit. Według niektórych badań sugeruje się jego aktywność immunostymulującą - pobudzanie czynności makrofagów oraz aktywności fagocytowej leukocytów. Jako środek przeciwzapalny, rumianek stosowano już w starożytności w przypadku bólów kostnych oraz nerwobóli.

Polecane przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto