Jak często pić herbatę rumiankową? Co jeszcze warto wiedzieć?
Herbatka rumiankowa jest jedną z najczęściej stosowanych. To dlatego, że jest to roślina niezwykle powszechna, a przy okazji względnie bezpieczna do stosowania. Rumianek możemy spotkać na łąkach, polach, polanach, trawnikach, przydrożach, nieużytkach oraz w przydomowych ogródkach. Dla niektórych jest zwykłym chwastem, jednak dla większości osób rumianek to znakomite lekarstwo. Pojawia się jednak pytanie, czy można ją przedawkować.
Jak często pić herbatę rumiankową? Rumianek to roślina bardzo bezpieczna do stosowania. Nie ma więc sztywnej granicy ilości, której nie powinno się przekraczać. Warto jednak zachować umiar i nie przekraczać 3 filiżanek dziennie. Rumianek z powodzeniem można pić każdego dnia. Dobrze sprawdza się zwłaszcza wieczorem, przed snem.
Napar z rumianku to doskonały pomysł na zdrowy napój. Ta ziołowa herbatka jest nie tylko zdrowa, ale również bardzo smaczna. Wiele osób pija ją właśnie z tego powodu. Wiele osób zastanawia się jednak jak często spożywać rumianek, by przyniósł korzyści zdrowotne. Dobrze to robić każdego dnia. Jeśli chodzi o to ile razy dziennie, to ilość zależy już od naszych preferencji. Już jedna szklanka jest wystarczająca.
Czy rumianek można pić codziennie? Jak najbardziej. Warto wiedzieć, że spożywany codziennie pozytywnie wpływa, chociażby na lepszy sen. Koszyczki rumianku są bogate w: olejki eteryczne o szerokim zastosowaniu, flawonoidy, kumaryny, śluzy, poliacetyleny, fitosterole, garbniki katechinowe, gorycze, witaminę C, cholinę, substancje śluzowe i sole mineralne. Dzięki tak dużej różnorodności składników o dobroczynnym wpływie na zdrowie rumianek jest jedną z najcenniejszych roślin leczniczych. Można stwierdzić, że herbata rumiankowa ma naprawdę korzystne właściwości, ponieważ zmniejsza objawy przeziębienia i ból, a także obniża poziom cukru i dobrze uspokaja oraz wycisza. Saszetkę z herbatą rumiankową można także przykładać na skórę, w miejsca ran i zaczerwienień. Herbata rumiankowa świetnie sprawdzi się jako wywar do picia przed snem, ponieważ pomaga w zrelaksowaniu organizmu i przynosi spokój. Związki te wykazują aktywność przeciwzapalną i przeciwalergiczną poprzez hamowanie uwalniania endogennej histaminy. Olejek z rumianku działa przeciwbakteryjnie oraz przeciwgrzybiczo wobec Candida albicans. Ze względu na bogactwo składników, rumianek działa przeciwzapalnie i rozkurczowo na gładkie mięśnie przewodu pokarmowego. Z tego względu herbata rumiankowa jest polecana przy dolegliwościach pokarmowych takich jak: odbijanie czy wzdęcia. Działa łagodząco i przeciwzapalnie, ponadto rozluźnia mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i dróg żółciowych, ułatwiając pasaż pokarmu i prawidłową perystaltykę jelit. Według niektórych badań sugeruje się jego aktywność immunostymulującą - pobudzanie czynności makrofagów oraz aktywności fagocytowej leukocytów. Jako środek przeciwzapalny, rumianek stosowano już w starożytności w przypadku bólów kostnych oraz nerwobóli.