Ile zakwasu do chleba? Co jeszcze warto wiedzieć?
Zakwas do chleba to mieszanina wody oraz mąki. Składniki do przygotowania zakwasu są dostępne w większości sklepów spożywczych. W dobrze przygotowanym zakwasie występuje kilkadziesiąt drożdży oraz bakterii. Najważniejsze w zakwasie są bakterie, które produkują kwas mlekowy oraz kwas octowy. W dalszej części dowiesz się ile zakwasu na kilogram mąki wykorzystać, aby upiec chleb. Sprawdzony przepis na zakwas świetnie sprawdzi się do pieczenia domowego chleba. Zakwas na chleb najlepiej hodować w pomieszczeniu, w którym jest najcieplej. W sezonie letnim zakwas możemy przygotować w dowolnym pomieszczeniu w którym nie ma przeciągów. Natomiast zimą zakwas możemy ustawić przy grzejniku lub podgrzewać go w delikatnie rozgrzanym piekarniku. Domowy zakwas na chleb nie powinien być szczelnie zamknięty w słoiku, ponieważ podczas jego produkcji zachodzą procesy fermentacji i powstające gazy nie będą miały ujścia.
A jak zrobić zakwas? Aby przygotować zakwas na chleb potrzebujesz mąki oraz wody. Zakwas przygotowuje się przez pięć dni. Pierwszego dnia z rana do słoika wsyp 50 g mąki oraz dolej 50 ml wody, składniki dokładnie wymieszaj przy pomocy drewnianej łyżki. Słoik zakryj gazą i owiń gumką recepturką, aby gaza nie zsunęła się i słoik odstaw w ciepłe miejsce. Wieczorem zakwas przemieszaj. Następnego dnia rano dosyp taką samą ilość mąki oraz wody i składniki przemieszaj, przykryj gazą i odstaw w ciepłe miejsce. Wieczorem również przemieszaj zakwas. Czynność dokarmiania zakwasu powtórz przez kolejne dni. Po pięciu dniach zakwas jest gotowy do wypieku pieczywa.
Zaczyn na chleb to zakwas chlebowy wymieszany z większą ilością mąki, wody. Zaczyn pozostawia się na noc w ciepłym miejscu pod przykryciem, a następnego dnia dodaje się mąkę do wypieku chleba.
A ile zakwasu do chleba dodać? Ilość zakwasu niezbędna do przygotowania może różnić się - wszystko zależy od tego, jakie pieczywo chcesz upiec. Aby przygotować pyszny chleb na zakwasie wykorzystać około 10-25% zakwasu w stosunku do ilości mąki - np. na jeden kilogram mąki dodaj od 100 do 250 gram zakwasu.
Maka pszenna to maka najczęściej wykorzystywana w kuchni polskiej do przygotowania różnych dań. Otrzymuje się ją z pszenicy oraz wykorzystuje do produkcji sosów, pieczywa oraz do ciasta. W zależności od typu mąki może posiadać różną barwę, a także zawartość składników odżywczych. Im niższy jest typ mąki, tym zawiera ona mniej składników odżywczych i jest jaśniejsza. Mąka o typie 450 jest lekkostrawna i najczęściej wykorzystuje się ją do przygotowania ciasta biszkoptowych. Natomiast mąka o typie 1850 zawiera wiekszą ilość błonnika pokarmowego i wykorzystuje się ją do przygotowania pieczywa typu graham. Mąka pszenna zawiera również gluten, który nie jest wskazany w diecie osób chorujących na celiakię.
Podsumowując: wiesz już ile potrzeba zakwasu do przygotowania pieczywa. To jaką ilość zakwasu wykorzystać zależy w głównej mierze od Twoich preferencji. W przepisach na pieczywo najczęściej podana jest dokładna ilość zakwasu, jaką należy wykorzystać do wypieku domowego pieczywa.