Ile waży łyżka stołowa soli? Co jeszcze warto wiedzieć?
Sól kuchenna lub inaczej sól stołowa to produkt spożywczy, który stosowany jest jako wzmacniacz smaku oraz naturalny środek do konserwacji żywności. Sól kuchenna to prawie czysty chlorek sodu, którego wzór chemiczny to NaCl. W sleepach znajdziemy sól w dwóch formach - oczyszczonej czyli woli warzonej oraz nieoczyszczonej, czyli soli kamiennej. W dalszej części dowiesz się, ile gram, waży łyżka, oraz łyżeczka soli. Sól stanowi jedną z najczęściej wykorzystywanych przypraw do gotowania posiłków i ich konserwowania.
Ile waży łyżka stołowa soli? Jedna płaska łyżka stołowa soli kuchennej waży około 20 gram. Natomiast jedna płaska łyżeczka soli waży około 5 gram. Miary te najczęściej wykorzystywane są do przygotowania potraw z wykorzystaniem miar domowych, jednak bez problemu możesz przeliczyć ile to gram soli. Możesz również zastosować następujący przelicznik - jedna duża łyżka soli to 4 małe łyżeczki soli.
Od 1996 roku sól przeznaczona jest fortyfikowana, to znaczy wzbogacana w inne składniki, których niedobór występuje w diecie. Sól fortyfikuje się jodkiem potasu lub jodanem potasu. Dodatkowo sól może zawierać środek zapobiegający zbrylaniu - najczęściej jest to żelazocyjanek potasu oznaczony jako E536.
Warto wiedzieć, że na rynku dostępnych jest kilka rodzajów soli, do których możemy zaliczyć:
- sól kuchenną kamienną oraz warzoną. Sól kamienna to skruszona skała solna, która poza sodem oraz chlorem zawiera taki inne składniki mineralne, np. magnez. Sól warzona pozyskiwana jest z odparowanego roztworu solanki, sól ta jest oczyszczona i składa się tylko z sodu oraz chloru.
- sól morską. Pozyskiwana jest ona z odparowania wody morskiej. Sól ta jest bogata w składniki mineralne, takie jak wapń, żelazo, magnez czy mangan. Soli morskiej nie trzeba fortyfikować jodem, ponieważ występuje on w soli morskiej naturalnie.
- sól himalajską. Powstała ona w wyniku wyschnięcia oceanów w Azji południowej. Jest ona bogata w wiele cennych składników odżywczych.
- sól peklową. Sól ta, poza chlorkiem sodu, zawiera również azotyn sodu inaczej nazywany saletrą. Sól ta najczęściej wykorzystywana jest do peklowania mięsa.
Sól w diecie osoby dorosłej powinna stanowić około 5 gram (czyli jedna łyżeczka). Jednak nie powinniśmy jej całkowicie eliminować. Sól stanowi źródło trzech cennych dla naszego zdrowia składników mineralnych: sodu, chloru oraz jodu. Chleb stanowi składnik kwasu solnego, który odpowiada za prawidłowe trawienie oraz utrzymanie odpowiedniego pH w żołądku. W diecie polaków często brakuje jodu, jednak zalecane dzienne spożycie soli jodowanej nie pokryje dziennego zapotrzebowania na ten składnik mineralny. Aby wzbogacić dietę w produkty bogate w jod warto sięgać po tłuste ryby morskie, warzywa zielone (np. szpinak, szparagi czy jarmuż) lub cebulę.
Podsumowując: wiesz już, ile waży jedna łyżka soli. Sól wykorzystywana jest w kuchni do doprawiania potraw oraz jako środek konserwujący. Gramatura soli nie musi być podana w przepisie, ponieważ najczęściej podawane są miary domowe, które odnoszą się do łyżki, łyżeczki czy szczypty. Jeśli przygotowujesz zalewę do peklowania mięs, częściej spotkasz się z miarą szklanek.