Ile waży łyżka mąki? Co jeszcze warto wiedzieć?
Nie w każdej kuchni znajdzie się waga kuchenna i bardzo często przygotowując się do przygotowania wypieków, musimy korzystać z najprostszej i najłatwiej dostępnej miary, czyli łyżki. Bardzo wiele przepisów opiera swoje składniki właśnie na takiej miarce. Jeśli jednak wolisz dokładnie znać gramaturę użytych składników i zastanawiasz się, ile ma gram 1 łyżka mąki, to już przychodzimy z naszymi wskazówkami.
Jeśli zastanawiasz się, ile waży łyżka mąki, to tak naprawdę wszystko zależy od tego, jaką mąkę chcesz wykorzystać w swojej kuchni.
- jedna łyżka mąki pszennej waży 15 g
- łyżka mąki orkiszowej waży 15 g
- łyżka mąki żytniej waży 13 g
- łyżka mąki ziemniaczanej waży 25 g
- łyżka mąki gryczanej waży 15 g
- łyżka mąki krupczatki waży 17 g
- łyżka mąki owsianej waży 10 g
- łyżka mąki pełnoziarnistej owsianej waży 12 g
- łyżka mąki kokosowej waży 12 g
- łyżka mąki jaglanej waży 10 g
- łyżka mąki ryżowej waży 15 g
- łyżka mąki kukurydzianej waży 10 g
Przyjmując za miarkę łyżkę, warto wiedzieć, że najczęściej jest ona z lekkim czubkiem, czyli nie jest to łyżka płaska. W ten łatwy, domowy sposób znasz już sprawdzony przelicznik, który znacznie ułatwi przygotowania do ciasta i jego pieczenia.
Mąka to produkt, który powstaje przez bardzo dokładne rozdrobnienie, a nawet zmielenie ziaren, orzechów lub nasion roślin strączkowych. W wyniku tego powstaje produkt o sypkiej konsystencji i drobnej granulacji. W kuchni dużo potraw i wypieków opiera się właśnie na mące. Do najbardziej popularnych mąk chlebowych należy mąka pszenna i żytnia.
Pewnie nie raz zastanawialiście się również, co oznacza opisany na opakowaniu typ mąki. Podział na typy opiera się, na tym ile w mące znajduje się substancji mineralnych. Np. typ 450 oznacza, że 0,45% mąki to substancje mineralne, a typ 2000 to już 2% zawartości substancji mineralnych. Im niższa cyfra przy typie mąki tym również jaśniejsza barwa mąki. Czyli tym bardziej oczyszczone ziarno z okrywy owocowo-nasiennej.
Mąka jaglana to rozdrobniona kasza jaglana, która wytwarzana jest z prosa. Ze względu na swój słodko-orzechowy smak najczęściej wykorzystywana jest do pieczenia słodkich wypieków.
Mąka kukurydziana powstaje ze zmielenia wysuszonych ziaren kukurydzy. To najczęściej wybierana mąka wśród osób z nietolerancją glutenu czy celiakią. Z jej użyciem można przygotować muffiny, placki, chleb czy ciasto drożdżowe. Dodatkowo nadaje wypiekom pięknego, żółtego koloru.
Mąka kokosowa powstaje z pozostałości po produkcji innych wyrobów kokosowych takich jak woda czy olej kokosowy. Jej użycie również jest niezwykle różnorodne i można użyć jej do zagęszczania zup, spodów do pizzy, naleśników czy chleba niskowęglowodanowego. Dlatego można ją wykorzystać w wypiekach dla osób chorujących np. na cukrzycę.
Mąka ziemniaczana powstaje z ugotowanych ziemniaków, które należy dokładnie wystudzić i zmielić. Taka mąka to nadaje ciastom puszystość i stanowi dobre uzupełnienie diety dla osób, które powinny stosować dietę bezglutenową. Dodatkowo często stosowana jest w kosmetyce, gdzie stanowi naturalny zamiennik kosmetyków na łagodzenie podrażnień skóry.
Mam nadzieję, że nasza wskazówka ile gram ma łyżka mąki, okazała się pomocna i niedługo wykorzystasz ją również w swojej kuchni. Jak widać to naprawdę łatwy przelicznik.