Ile waży łyżeczka miodu? Co jeszcze warto wiedzieć?
Miód to niezwykle zdrowy słodzik. Wiele osób zastanawia się, jednak ile waży łyżeczka miodu? Na to pytanie ciężko jednak odpowiedzieć jednoznacznie. Wszystko zależy bowiem od łyżeczki, której używamy. Zwykle przyjmuje się jednak przelicznik: który mówi, że jedna łyżeczka miodu ma 10 do 12 g. W większości przepisów przyjmuje się więc wartość 12 g. Waga ta może się jednak zmieniać w zależności od wybranej łyżeczki, a także od ilości, którą nakłada się na łyżeczkę. Płaska mała łyżeczka, to nie to samo co kopiasta ilość miodu. Należy o tym pamiętać, nie tylko przy wypiekach. Ta wartość odnosi się zwykle do miodu naturalnego, który ma bardziej stałą formę. Miód sztuczny, który jest bardziej płynny, może mieć, nieco mniej gram.
Podczas korzystania z wielu różnych przepisów można spotkać się zarówno z tradycyjnymi jednostkami miar, jak i tymi domowymi. Niezwykle często znaleźć można w nich składniki podzielone na łyżki, szczypty, czy szklanki. Jednak tak uogólnione opisy nierzadko budzą pewne wątpliwości, zwłaszcza u początkujących kucharzy. Nic dziwnego, nie są one zbyt precyzyjne. Wiele osób chce więc wiedzieć w dokładniejszy sposób, ile składników używa, np. ile to gram.
Miód to niezwykle popularny słodzik w Polsce. Sięgamy po niego prawie tak często, jak po cukier. Nic dziwnego jest równie słodki, bardzo smaczny, ale również zdrowy. Najczęściej używa się miodu:
- rzepakowego,
- lipowego,
- gryczanego,
- akacjowego.
Teraz gdy już wiesz, ile gram ma łyżeczka miodu, możesz wykorzystać tę wiedzę do przygotowywania domowych deserów. Pamiętaj jednak, że miód, choć zdrowy, jest tak samo słodki, jak cukier, więc w taki sam sposób będzie podnosił poziom glukozy we krwi. Dodatkowo warto wiedzieć, że pod wpływem wysokiej temperatury traci większość ze swoich zdrowych właściwości. Lepiej sprawdza się więc w deserach na zimno.
Czy miód jest dobrym wyborem? To słodzik, który zawiera dość sporo witamin i antyoksydantów. Wiele badań pokazuje, że może on wzmacniać organizm, działać antybakteryjnie, wspomagać leczenie przeziębienia, czy przyspieszać gojenie ran. Niektóre źródła podają, że może obniżać ciśnienie, czy wpływać pozytywnie na metabolizm komórkowy.
Dla wielu osób dokładna gramatura jest niezwykle ważna. Dlaczego? Ze względu na możliwość dokładnego policzenia kcal. Dlaczego prawidłowe odmierzanie składników jest takie ważne? Cóż może się wydawać, że nieco większy lub mniejszy dodatek składników nie powinien mieć dużego wpływu na całe danie. Jednak jest wręcz przeciwnie. Zwłaszcza podczas tworzenia wypieków, w ich przypadku liczy się każdy gram. Dodanie nieadekwatnej ilości składnika, może bowiem wpłynąć negatywnie na jego walory estetyczne i smakowe, a całe gotowanie skończy się katastrofą. Czego chce uniknąć każdy kucharz, zwłaszcza ten, który dopiero stawia pierwsze kroki w kulinarnej przygodzie. Może okazać się, że nawet sprawdzony sposób przygotowania nie wyjdzie, jeśli pomylimy ilość potrzebnych składników. I idealny pomysł na deser zmieni się w kulinarny koszmar. By tego uniknąć dobrze jest poznać kuchenne miary.