Ile waży kromka chleba? Co jeszcze warto wiedzieć?
Chleb to pieczywo, które otrzymywane jest z wypieku ciasta stanowiącego połączenie mąki, wody, soli i dodatków, do których zaliczyć możemy drożdże lub zakwas, a także nasiona lub owoce suszone (np. śliwki). Wyróżnić możemy chleb żytni razowy, chleb mieszany żytnio-pszenny oraz chleb pszenny. Chleb można wypiec także z innych mąk, np z mąki jęczmiennej, kukurydzianej lub owsianej. W dalszej części dowiesz się, ile gram ma jedna kromka pieczywa białego oraz ciemnego. Z chleba możesz przygotować kanapki, tosty lub grzanki. Możesz go również podać jako dodatek do zup lub do dań z grilla.
A więc ile waży kromka chleba? Masa kromki chleba zależy od jej wielkości, grubości oraz produktów wykorzystanych do przygotowania pieczywa. Poniżej przedstawiono uśrednione wartości masy pieczywa:
- średnia kromka chleba pszenno-żytniego o grubości około 2 cm waży około 35 g;
- średnia kromka chleba żytniego razowego o grubości około 2 cm waży około 40 g;
- średnia kromka chleba pszennego waży około 33 g;
- średnia kromka chleba graham waży około 30 g;
- średnia kromka ciemnego chleba ze śliwką waży około 50 g;
- większa kromka chleba żytniego pełnoziarnistego ze słonecznikiem może ważyć około 90 g.
Można jednak zastosować przelicznik i przyjąć, że jedna kromka pieczywa bez nasion waży około 35 gram, natomiast pieczywa pełnoziarnistego około 50-60 gram. Do sprawdzenia dokładnej masy pieczywa świetnie sprawdzi się waga kuchenna, ponieważ każde każda kromka pieczywa posiada inny skład, wielkość oraz grubość.
A ile kalorii ma kromka chleba? Jedna kromka chleba pszennego zawiera około 65 kalorii, chleba pszenno-żytniego około 86 kcal natomiast razowego około 75 kcal. Wartość kaloryczną jednej kromki pieczywa najlepiej jednak oszacować poprzez poznanie jej gramatury i przeliczenie zawartości kalorii w odniesieniu do 100 gram gotowego produktu.
Wartość odżywcza chleba w głównej mierze będzie zależeć od mąki wykorzystanej do jej przygotowania. Mąka pszenna jest najczęściej wybierana w kuchni polskiej do przygotowania różnych potraw. Otrzymuje się ją z pszenicy oraz wykorzystuje do produkcji pieczywa, oraz ciast. W zależności od typu mąki może posiadać różną barwę, a także zawartość składników odżywczych. Im niższy typ mąki tym jest ona jaśniejsza, a także zawiera mniejszą ilość składników mineralnych oraz witamin. Mąka o typie 450 jest lekkostrawna i najczęściej wykorzystuje się ją do przygotowania ciasta biszkoptowych. Natomiast mąka o typie 1850 zawiera większą ilość błonnika pokarmowego i wykorzystuje się ją do przygotowania pieczywa typu graham.
Podsumowując: wiesz już, ile mniej więcej waży jedna kromka chleba. Chleb chętnie wykorzystywany jest do przygotowania kanapek z różnymi dodatkami lub tostów. Możemy przygotować z niego również grzanki, które będą stanowić świetny dodatek do zup krem. Aby poznać dokładną masę pieczywa najlepiej zważyć ja na wadze kuchennej. Dodatek ziaren do pieczywa sprawia, że jedna kromka pieczywa jest dużo cięższa od pieczywa bez nasion.