Ile waży jajko? Co jeszcze warto wiedzieć?
Jajko kurze to jeden z najpowszechniej stosowanych dodatków. Jest używany nie tylko jako główny składnik dania, ale również sposób na doskonałe połączenie pozostałych produktów np. podczas tworzenia ciasta. Jajka dostarczają również naprawdę sporo cennych składników. Jajko ważące 56 g dostarcza aż 7,03 g białka. Co ciekawe, żółtka zawierają więcej białek niż białka jaj kurzych. Jajka to również bogate źródło witaminy A, E, D i K oraz witamin z grupy B i składników mineralnych: fosforu, potasu, sodu, wapnia, żelaza, magnezu, miedzi, cynku, selenu. Zjedzone rano jajko dostarcza organizmowi niezbędnych wartościowych składników odżywczych na cały dzień.
Wiele osób zastanawia się, ile waży jedno jajko. Waga jajka jest ściśle związana z jego klasą. W przybliżeniu można jednak stwierdzić, że standardowe jajko ze skorupką waży około 60 g, bez niej to już 50 g. Ile waży jajko w każdej klasie?
- Jajko kurze klasy S waży około 50 g ze skorupką.
- Jajko kurze klasy M waży około 60 g ze skorupką.
- Jajko kurze klasy L waży około 65 g ze skorupką.
- Jajko kurze klasy XL waży około 75 g ze skorupką.
Najczęściej spotykane są jajka w klasie M, dlatego też to ich rozmiar podaje się jako standardowy. To ile gram, ma jajko, zależy oczywiście od poszczególnego jajka. Może zdarzyć się, że kupione jajo będzie nieco mniejsze lub większe, niż podana gramatura, gdyż jest to wartość uśredniona. Klasa M to tzw. średnie jajko, natomiast małe to klasa S. Te duże to dwie ostatnie klasy, czyli XL i L. Zwykle przyjmuje się, że w obranym jajku żółtko i białko jest w podobnych ilościach. Jednak to ile gram białka jest w jajku, jest oczywiście zmienne. Zdarza się, że w jajku znajdziemy nieco większe żółtko, wtedy białka będzie trochę mniej.
Oprócz jaj kurzych inne, używane nieco mniej są jaja strusie i przepiórcze. Jaja strusie ważą zwykle 1,2 do nawet 2 kg. Przepiórcze jajka są bardzo mało, a ich waga oscyluje zazwyczaj w okolicach 10 - 12g. Jednak niewątpliwie, to jaja kurze goszczą w menu znacznie częściej.
Jajka można jeść na różne sposoby, jednak te gotowane oraz przygotowywane na niewielkiej ilości dodatkowego tłuszczu są najzdrowsze.
Przeciętnej wielkości jajko kurze składa się średnio:
- w 74,8% z wody;
- w 12,6% z białka;
- w 10,0% z tłuszczu;
- w 1,1% z węglowodanów.
Oprócz tych składników w jajku można znaleźć również wiele cennych witamin, czy makroskładników.
Najczęściej używa się jajek po ich wstępnej obróbce. Jajko ugotowane na twardo, czy na miękko, to niezwykle popularne przysmaki. Oprócz tego z jajek można jednak przygotować:
- jajecznicę,
- omlet,
- pasty,
- naleśniki,
- muffinki,
- placuszki.
Teraz gdy wiesz już, ile waży jajko oraz ile jest białka w jajku, możesz wykorzystać te informacje do przygotowania smacznych dań na bazie jajek. Pomysły na najciekawsze znajdziesz poniżej. Pamiętaj, że jajko możesz użyć zarówno w formie niepoddanej obróbce, jak i tej bardziej przetworzonej. Przygotowując potrawy na bazie jaj, nie musisz ich wcześniej myć, jednak warto pamiętać o późniejszym wyczyszczeniu wszystkich powierzchni, na których znajdowało się jajko, a także dezynfekcji rąk.