Ile waży bułka? Co jeszcze warto wiedzieć?
Zastanawiasz się, ile waży bułka? Na to pytanie nie jest łatwo odpowiedzieć, gdyż wszystko zależy od rodzaju bułki. Na rynku dostępnych jest wiele różnych bułek. Oto średnia waga tych najpopularniejszych:
- bułka pszenna - około 80 g,
- bułka paryska - około 500 g,
- bułka ciabatta - około 80 g,
- bułka pełnoziarnista żytnia - około 70 g,
- bułka kajzerka - około 60 g,
- bułka z dynią - około 80 g,
- bułka z ziarnami - około 60 g,
- bułka grahamka - około 90 g,
- bułka orkiszowa - około 60 g.
Zwykle to ile gram ma bułka śniadaniowa, zależy od tego, jakie pieczywo wybierzemy. Na rynku dostępny jest naprawdę szeroki wybór: bułka mała, duża, jasna i ciemna. Możesz więc korzystać z różnego pieczywa w zależności od upodobania, a także stanu zdrowia. Waga pieczywa różni się nie tylko w zależności od rodzaju mąki, z której została przygotowana, ale też od dodatków, których używa się do jej pieczenia.
Bułki zwykle wybierane są na śniadanie, jednak nie musi tak być. To dobry dodatek także na kolację. Możesz podać ją również na lunch, czy obiad. Bułka jest świetną alternatywą dla chleba. Smaczna i niezwykle chrupiąca. Idealnie, gdy ma chrupiącą skórkę i delikatny miękisz, czyli środek. Bułki wspaniale nadają się do tostów, grzanek, zapiekanek. Można z nich robić pyszne kanapki. To produkt uniwersalny w kuchni, bez którego ciężko wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie.
Bułki mogą stanowić część zdrowej diety, choć może się wydawać inaczej. Warto wiedzieć, jaka jest jej gramatura, ale również skład. W sklepach możemy znaleźć najróżniejsze rodzaje pieczywa. Warto wybierać bułki, które mają jak najprostszy skład. Idealnie, by nie miały dodatku składników takich cukier, czy zbyt dużej ilości soli. Cukier jest składnikiem, który w niewielkich ilościach sprawdza się w pieczywie drożdżowym, jednak jego obecność nie powinna być zbyt duża. Jeśli zauważysz cukier na drugiej pozycji, lepiej odłóż taką bułkę na półkę, jeśli chcesz na co dzień wybierać zdrowe produkty. Choć może się wydawać, że obecnie nie znajdzie się na sklepowych pułkach produktu, który jest wolny od spulchniaczy, czy wzmacniaczy smaków, to wciąż można trafić na pieczywo, które zawiera tylko kilka najważniejszych składników i nie jest to wcale takie rzadkie.
Niezwykle ważny jest również wybór pieczywa o odpowiedniej mące. Dla osób zdrowych, na co dzień wspaniale sprawdzi się pieczywo z mąki pełnoziarnistej. Można sięgnąć po pieczywo żytnie, pszenne, czy owsiane. Warto eksperymentować, tak by dieta była odpowiednio urozmaicona. Osoby z delikatnym układem pokarmowym powinny stawiać na delikatne pszenne pieczywo. Osoby, które nie mogą jeść glutenu znajdą na pewno w sklepie specjalne bułki bezglutenowe.
Dlaczego warto wiedzieć, ile waży bułka? Przydaje się to podczas gotowania. Gdy korzystamy z wielu różnych przepisów, możemy spotkać się zarówno z tradycyjnymi jednostkami miar, jak i tymi domowymi. Niezwykle często znaleźć można w nich składniki podzielone na łyżki, szczypty, czy szklanki, ale inne są już bardziej precyzyjne i wymagają użycia gramów. Bez posiadania wagi kuchennej może być jednak trudno zważyć, ile gram ma nasza ulubiona bułka, warto więc zaznajomić się z najpopularniejszymi formami pieczywa.