Ile soli do kiełbasy? Co jeszcze warto wiedzieć?
Kiełbasa, zwłaszcza ta domowa, jest wspaniałym pomysłem na smaczną wędlinę. By jednak smakowała naprawdę dobrze, należy zadbać o odpowiednią ilość przypraw, szczególnie soli. A więc ile soli do kiełbasy dodać, by była smaczna?
Ilość soli zawsze powinno się liczyć na 1 kg mięsa. W przypadku swojskiej, wędzonej kiełbasy przyjmuje się, że odpowiednia ilość to od 15 do 20 g na 1 kg mięsa. Dobrze zapamiętać te proporcje. To, po jaką ilość sięgnąć dokładnie zależy od preferencji smakowych. Do mięsa na kiełbasę nie można jednak dosypać zbyt dużo soli. Sprawi to, że będzie ona nie tylko niesmaczna, ale również niezbyt zdrowa.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić kiełbasę samemu, koniecznie sięgnij po inspiracje z tej strony. Znajdziesz tam przepis na kiełbasę z różnych rodzajów mięsa. To doskonały wybór dla wszystkich kochających domową kuchnię i mięsa. Sprawdzony przepis na domową kiełbasę przyda się każdej gospodyni domowej.
Kiełbasę można przygotować z różnych rodzajów mięs:
- mięso z łopatki,
- szynka,
- boczek,
- podgardle,
To najczęściej wybierane. Jednak dużą popularnością cieszy się również dodatek dziczyzny, która doskonale łączy się zwłaszcza z mięsem wieprzowym.
Kiełbasy sklepowe nie są zbyt zdrowym wyborem na co dzień. Zwykle zawierają dużo nasyconych tłuszczów, a także sporo soli. Przez co niosą ryzyko dla układu krwionośnego. Jednak domowe wędliny mogą być znacznie lepszej jakości. Choć to wciąż przetworzone mięso będzie niosło jednak dla organizmu znacznie więcej wartości. Dlatego dobrze jest samodzielnie przygotować własną, domową kiełbasę. Zwłaszcza że cały proces nie jest zbyt długi, czy trudny.
Po co dodaje się do kiełbasy sól? To nie tylko metoda na jej przyprawienie, choć oczywiście odpowiedni dodatek soli znacznie wpływa na jej smakowitość. To również metoda na jej zabezpieczenie przed psuciem. Kiełbasa jest poddawana wędzeniu, jednak to metoda utrwalania żywności, która pojedynczo nie działa najlepiej, dlatego zwykle wzmacnia się ją dodatkiem innego konserwantu. Naturalnym konserwantem jest oczywiście sól. Już od wieku służy przedłużaniu zdatności do spożycia nie tylko ryb, ale również mięsa.
Najpopularniejszą metodą przygotowywania mięsa do wędzenia jest jego peklowanie. Peklowanie to nazwa procesu technologicznego, który polega na niezwykłym działaniu soli peklującej i innych składników potrzebnych do stworzenia mieszanki peklującej lub zalewy do peklowania, na wybrane przez nas mięso. Aby odpowiednio dobrać proporcje soli peklującej i innych składników, warto skorzystać z tabeli peklowania, w której jasno i wyraźnie zaznaczone mamy dawki danych składników na ilość mięsa, a dodatkowo podane mamy wszystkie inne ważne informacje. Peklowanie jest niezwykle starą, jednak skuteczną metodą konserwowania mięsa. Używa się go głównie do boczku, schabu, karkówki, czy szynki. Najbardziej popularne jest więc peklowanie mięsa wieprzowego. To dlatego, że ono najlepiej się do tego nadaje. Jednak można solanki używać również do innych rodzajów mięsa, w tym dziczyzny.