Ile smażyć pierś z kurczaka? Co jeszcze warto wiedzieć?
Ile smażyć pierś z kurczaka? Czas smażenia zależy od wielkości i rodzaju wykorzystanego mięsa. Ogólnie przyjmuje się, że:
- filet potrzebuje około 10 minut,
- mniejsze kawałki około 7 minut.
To ile czasu kurczak spędzi na patelni, zależy jednak od jej nagrzania, a także porcji, którą wybraliśmy. Pierś z kurczaka należy smażyć z obu stron. Kurczaka nie powinno się smażyć za długo, mięso robi się wtedy zbyt suche, wystarczy po kilka minut na każdej ze stron. Kiedy filet nabierze złocistej barwy, można sprawdzić czy jest już gotowy. Najlepiej zrobić to wbijając nóż lub widelec do środka. Po tym czasie mięso należy odstawić na kilka minut, by "odpoczęło".
Smażenie to niezwykle popularna obróbka termiczna. Jest często wybierana ze względu na łatwość, ale również szybkość przygotowania produktów. Mięso duszone, czy pieczone, nie będzie gotowe w taki szybki sposób, jak podczas smażenia. Smażenie nie jest obróbką polecaną na co dzień. Podczas jej stosowania powstają bowiem niebezpieczne związki, które mają negatywny wpływ na spożywaną żywność. Warto więc ograniczyć jej używanie na co dzień. Niezwykle istotne smażenie na patelni, która się do tego odpowiednio nadaje. Powinna nie być ona porysowana, powłoka nie może być naruszona.
Pierś z kurczaka to doskonały wybór na obiad. Sprawdzony sposób na jej podanie? Usmażenie na patelni, zarówno w towarzystwie warzyw, jak i aromatycznych ziół, czy przypraw. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić smaczne dania na bazie piersi z kurczaka, koniecznie sięgnij do wyróżnionych propozycji na tej stronie. Znajdziesz tam niejeden przepis na wysmakowane potrawy z kurczakiem.
Filet z kurczaka zwykle kojarzy się nam z dietami. Faktycznie, to najlepsza opcja na diecie odchudzającej, czy lekkostrawnej. Mięso z kurczaka jest bowiem bardzo lekkie i cechuje się niską zawartością kwasów tłuszczowych nasyconych. Jednak z tego względu często po przygotowaniu staje się sucha. Co zrobić żeby nie była sucha? By pierś z kurczaka pozostała soczysta należy nie przesadzać z obróbką termiczną. Im dłużej smażymy mięso, tym więcej tłuszczu się z niego wytopi, a to może prowadzić do tego, że mięso stanie się twarde i nieapetyczne, czego chcemy uniknąć. Jeśli Twój kurczak jest bardzo suchy, możesz polać go gorącym masłem. To wspaniale uzupełni poziom tłuszczu i sprawi, że mięso będzie bardziej soczyste. Nie brakuje osób, które unikają przygotowania filetu z piersi kurczaka w całości, ze względu na strach przed jego wysuszeniem. A szkoda, bo dobrze zrobiony jest naprawdę świetnym daniem. Zwykle przyrządza się z niego panierowane kotlety, roladki z warzywami i dodaje do sałatek albo różnego rodzaju potrawek z patelni, na przykład kurczaka po tajsku. Warto jednak dbać o to, by pojawiał się w diecie. Mięso z piersi z kurczaka zawiera około 21,8 g białka i 3,7 g tłuszczu w 100 g piersi z kurczaka. Dodatkowo pierś z kurczaka jest źródłem fosforu, potasu, sodu, a także witaminy A, C, D, E i K. W filecie z kurczaka znajduje się niacyna (witamina B3 rozpuszczalna w wodzie) niezbędna do prawidłowego działania mózgu i układu nerwowego.