Ile smażyć kotlety mielone? Co jeszcze warto wiedzieć?
Ile smażyć kotlety mielone? Czas smażenia zależy przede wszystkim od rodzaju użytego mięsa, ale również grubości kotletów. Zwykle jednak można przyjąć, że średniej wielkości kotlety, powinny być smażone przez około 15 do 20 minut. Zwykle smaży się je, odwracając obie strony w taki sposób, by były równomiernie przyrumienione. Smaż kotlety po 4-5 minuty z jednej strony na 1 cykl, a następnie zmień stronę. Postępuj w taki sposób aż do zarumienienia.
Jeśli nie masz pewności, czy kotlety już są gotowe i możesz zdjąć je z patelni, to dobrym pomysłem jest ściągnięcie jednego kotleta, przełożenie go na talerz i przekrojenie. Jeśli masa w środku ma jednolity, szarawy kolor, oznacza to, że kotlety są już gotowe i nie trzeba ich więcej smażyć. Warto pamiętać, że kotlety nie powinny być nadmiernie podsmażone. Może to negatywnie wpłynąć na ich soczystość.
Smażenie kotletów mielonych to czynność, która wydaje się niezwykle prosta. W praktyce wystarczy wyłożyć je na rozgrzany tłuszcz i po kłopocie. Jednak to jak usmażyć najlepiej kotlety ukryte jest w prostych, na pozór bardzo błahych rzeczach, o które zdecydowanie warto zadbać. Domowe kotlety mielone mogą wyjść niezwykle smaczne lub suche i przypalone.
Dobre kotlety należy smażyć na patelni, na której znajduje się dobrze rozgrzany tłuszcz. Nieważne, czy smażysz na oleju, czy oliwie, musisz najpierw rozgrzać je do odpowiedniej temperatury, by były pyszne i chrupiące. Na pewno nie powinno się ich smażyć na tłuszczu zimnym - nie jest to odpowiedni sposób obróbki termicznej.
Kotlety mielone doskonale sprawdzają się na obiad. Podane z ziemniakami i mizerią kojarzą się z letnim domowym obiadem. Możesz jednak połączyć je z dowolnymi składnikami. Frytkami zrobionymi w domu z warzyw, kaszą, czy ryżem. Jeśli kochasz eksperymentować w kuchni, włóż je do ulubionej sałatki albo smacznych wrapów. Sprawdzą się również w domowych burgerach - z ulubionym sosem i warzywami. Jeśli szukasz inspiracji na to jak przygotować proste kotlety mielone koniecznie sięgnij do wyróżnionych propozycji na tej stronie. Znajdziesz tam mnóstwo przepisów na ten smaczny dodatek. Dowiesz się z nich również jak odpowiednio łączyć kotlety z innymi dodatkami, by zachwycać nimi domowników.
Kotlety mielone najczęściej robi się z mięsa wieprzowo-wołowego. Dzięki temu nie są ani za chude, ani za tłuste. Jeśli chcesz, by klopsy były delikatniejsze, zamiast klasycznej mieszanki mięs sięgnij po cielęcinę albo dodaj trochę drobiu. Możesz również przygotować kotlety mielone tylko z mięsa drobiowego. Taka opcja sprawdzi się, jeśli zależy Ci na daniu nieco lżejszym, ale również delikatnym i smacznym. Będzie to również dobry wybór na diecie redukcyjnej. Zawierają one sporo białka.
Na czym smażyć kotlety mielone? Zwykle w tradycyjnych przepisach poleca się użycie smalcu. W innych źródłach pojawia się również masło klarowane. Warto jednak wiedzieć, że oba te tłuszcze, choć mają wysoki punkt dymienia, nie nadają się jednak do smażenia. W trakcie przygotowania potraw z ich udziałem dochodzi do wydzielania szkodliwych substancji. Zamiast tego lepiej sięgnąć po oliwę, czy olej rzepakowy.