Ile się gotuje makaron? Co jeszcze warto wiedzieć?
Ile się gotuje makaron? Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj makaronu wybierzemy, a także jakiej miękkości od niego oczekujemy. Można jednak przyjąć, że dla poszczególnych rodzajów makaronu czas gotowania wynosił będzie:
- nitki - 3-5 minut,
- łazanki - 6-8 minut,
- muszle - 7-8 minut,
- penne - 8-10 minut,
- świderki - 8-10 minut,
- wstążki - 10 minut
Pamiętaj, że makaron bezjajeczny gotuje się szybciej, niż produkt na bazie jajek. Co więcej, gdy wybierasz opcje pełnoziarniste, to one również potrzebują nieco więcej czasu.
Teraz gdy już wiesz ile czasu gotować makaron, na pewno zastanawiasz się jak gotować makaron najlepiej. Oto sprawdzony sposób:
- Zacznij od przygotowania odpowiedniej ilości makaronu. 80 g suchego makaronu to dobra ilość na jedną osobę. Nawet jeśli jesteś miłośnikiem, staraj się nie przekraczać 100 g/ osobę.
- Do garnka wlej wodę. Proporcja wody do makaronu to 5:1. Jeśli gotujemy całą paczkę pasty (500 g), to w 5 l wody. Wodę zagotuj.
- Solidnie solimy zagotowaną wodę, 1 płaska łyżeczka na 1 l wody. Sól zapewnia równomiernie gotowanie.
- Do wrzącej, osolonej wody wrzucamy makaron.
- Zamieszaj makaron kilka razy na początku i później w trakcie gotowania.
- Gotuj do odpowiedniej miękkości. Sprawdzaj ją w czasie gotowania.
- Gotowy makaron odcedź i podawaj z ulubionymi dodatkami.
Choć gotowanie makaronu wydaje się niezwykle prostą rzeczą, warto opanować wszystkie podstawowe kroki. Bez tego nawet najlepszy makaron nie będzie smaczny, co może negatywnie wpłynąć na danie, które chcemy przygotować. Pamiętaj, że makaron najlepiej jest gotować al dente. Określenie makaron al dente znaczy po włosku „na ząb” i oznacza stopień ugotowania. Powinien on być sprężysty, nie rozpadać się w ustach i stawiać lekki opór przy gryzieniu. Przygotowany w ten sposób produkt ma wielu zwolenników i może stać się składnikiem wielu dań. Makaron co chwilę sprawdzamy w trakcie gotowania. Kiedy będzie jędrny, ale już nie twardy, odcedzamy go przez sitko i łączymy z sosem. Makaron należy gotować w osolonej wodzie. Pamiętaj jednak, że sól dodajemy do ciepłej wody. Wsypanie jej do zimnej wody, niepotrzebnie wydłuża czas gotowania się wody. Sól dodaje się do gorącej wody, czeka się, aż się rozpuści w wodzie, a następnie wrzuca się makaron. Nie sól wody na ostatnią chwilę, gdy pasta jest już w wodzie. Niezwykle ważna jest również odpowiednia temperatura gotowania, a także wolny czas. Wiele gospodyń wlewa odrobinę oleju do wrzątku, zanim zacznie gotowanie makaronu, uważając, że wtedy się nie poskleja. Jednak nie ma to wpływu na lepkość, ponieważ warstwa tłuszczu pozostaje na powierzchni wody i oblepi makaron dopiero podczas jego wyciągania, utrudniając później trzymanie się sosu. Nie bój się również zadbać o odpowiednią ilość wody. Pamiętaj, że podczas gotowania, makaron zwiększa swoją objętość. To jednak nie wszystko - gdy do gotującej się wody wrzucimy suchy makaron, jej temperatura błyskawicznie opadnie, co sprawi, że makaron nie ugotuje się tak, jak powinien. Wydłużony czas gotowania sprawi z kolei, że makaron nasiąknie wodą, tracąc na sprężystości i zacznie się sklejać