Ile piec żeberka? Co jeszcze warto wiedzieć?
Żeberka to termin, który głównie odnosi się do żeberek wieprzowych. Jest to mięso, które nie tylko potrzebuje odpowiedniego przygotowania przed pieczeniem, ale także dość długiego czasu samej obróbki termicznej. A więc ile piec żeberka? To zależy od wielu czynników, chociażby od wielkości kawałków mięsa, ale też posiadanego sprzętu. Zwykle jednak przyjmuje się, że należy je piec około 90 minut, w 180 stopniach C. Można najpierw, przez godzinę, piec je pod przykryciem, a ostatnie 30 minut przypiekać je, by miały złocisty kolor.
Żeberka wieprzowe to mięso, które jest smaczne, pożywne i bardzo uniwersalne. Dobrze smakuje pieczone, grillowane czy duszone. Świetnie komponuje się z wieloma sosami, zarówno słodkimi, jak i ostrymi. Jednak nie ulega wątpliwości, że żeberka pieczone należą do tych najpopularniejszych. Mięso pieczone w piekarniku nie tylko zyskuje na smaku, ale również jest zdrowe. Zwłaszcza jeśli zapiekamy je w rękawie, taka obróbka idealnie sprawdza się zwłaszcza dla osób na diecie lekkostrawnej.
Zastanawiasz się jak zrobić pyszne i soczyste żeberka na obiad? Koniecznie sprawdź przygotowane inspiracje. Znajdziesz tam niejeden przepis na żeberka, który na pewno zachwyci wszystkich domowników. Żeberka to świetny pomysł na posiłek naprawdę bez wysiłku. Dobre żeberka, to te, które spędzą mnóstwo czasu w marynacie, a potem w piekarniku.
Choć duża część osób wybiera jak najwyższą temperaturę pieczenia, to jednak najlepsze są te żeberka, które pieczone są nieco dłużej w niższych temperaturach. Oczywiście temperatura pieczenia nie może być zbyt niska. Najlepiej piec je w 170 lub 180 stopniach C. Wtedy stają się miękkie i soczyste. Temperatura to jeden z czynników wpływających na to ile czasu spędzi mięso w piekarniku. Zwykle jest to 90 minut, jednak czas ten może się wydłużyć nawet do 2 godzin.
Czy żeberka to dobry wybór na co dzień? W porównaniu z innymi mięsem żeberka charakteryzują się sporą zawartością żelaza, potasu, białka i cholesterolu. Zawierają też dawkę sodu, witaminy B2 i kwasu foliowego (wit. B9). Warto jednak pamiętać, że żeberka należą do mięsa czerwonego. To oznacza, że charakteryzują się naprawdę dużą zawartością nasyconych kwasów tłuszczów, te z kolei, jedzone w nadmiernych ilościach, mogą prowadzić do chorób układu krwionośnego.
Jakie żeberka wybrać? Choć tłuszcz w mięsie zwykle nie jest czymś pożądanym, przynajmniej z dietetycznego punktu widzenia, to może on być pomocny przy obróbce termicznej. Dlaczego? Tłuszcz jest nośnikiem smaku, chcemy, więc, by choć odrobina pojawiła się w mięsie. W dodatku jego obecność chroni mięso przed całkowitym wyschnięciem w trakcie obróbki termicznej. Dlatego dobrze jest wybierać mięso, które nie jest całkowicie pozbawione tłuszczu. Z drugiej jednak strony kawałek nie powinien być cały nim pokryty. To zdecydowanie zmniejszy przyjemne doznania smakowe, ale również bardzo negatywnie wpłynie na ich wartość odżywczą. Sięgnij również po mięso, które jest świeże. To znaczy różowe i jędrne, o neutralnym zapachu.