Ile piec ryby w piekarniku? Co jeszcze warto wiedzieć?
Ryby nie goszczą na stołach wystarczająco często. A szkoda, gdyż są źródłem wielu cennych substancji prozdrowotnych. Ryby to źródło pełnowartościowego białka, które dostarcza organizmowi wszystkich potrzebnych aminokwasów i jednocześnie zawiera niewiele nasyconych kwasów tłuszczowych. Ryby polecane są głównie ze względu na zawartość kwasów omega-3, które nie tylko wykazują silne działanie przeciwzapalne, ale również chronią układ krwionośny, czy immunologiczny. Jednak wiele osób zastanawia się jak w ogóle przyrządzić rybę. Najczęstsze pytania, to: "jaka powinna być temperatura pieczenia" i "ile powinna się piec ryba?".
Czas pieczenia ryby zależy od gatunku oraz jej wagi. A zatem ile piec ryby w piekarniku? Można jednak przyjąć, że:
- ryby tłuste - porcję ryby powinno się poddawać obróbce termicznej w piekarniku przez 20 minut w temperaturze 200 do 220 stopni.
- ryby chude - porcję ryby należy piec przez mniej więcej 15 - 20 minut w temperaturze nie wyższej niż 200 stopni.
- Jeśli pieczesz całą rybę ze skórką, wtedy możesz używać wyższej temperatury. Czas pieczenia to wtedy około 40 minut dla 1 kg.
Oczywiście to ile czasu spędzi ryba w piekarniku, zależy także od innych czynników. To ile minut dokładnie musi piec się ryba jest związane również ze sprzętem, jakiego używasz. Dlatego dobrze jest co jakiś czas sprawdzać, czy ryba jest już miękka. Warto również pamiętać, że filety, pozbawione skóry i dużo lżejsze nie potrzebują dużo czasu w piekarniku.
Gdy wiesz już jak długo oraz w ilu stopniach powinna piec się ryba, możesz sięgnąć po wspaniałe przepisy z jej użyciem. Doskonale sprawdzi się na obiad. Możesz jednak zastanawiać się jak przyprawić taką rybę. najlepiej sprawdzą się proste zioła i przyprawy z domowe spiżarni:
- pieprz ziołowy,
- koperek,
- bazylia,
- oregano,
- tymianek.
Z podanych ziół i przypraw można przyrządzić marynatę lub rybę nimi natrzeć. Można używać tych suszonych, jak i świeżych. Możesz również sięgnąć po specjalną mieszankę przypraw do ryb. Najlepsze są jednak te domowe, do których nie dodaje się wzmacniaczy smaków, tylko zioła, które wspaniale podkręcą smak ryby, a przy okazji dostarczą sporo cennych składników.
Czy należy rybę obsmażać przed pieczeniem? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób przed przygotowaniem ryb. Tak, jest to dobra praktyka. Pozwala na przygotowanie ryby niezwykle aromatycznej, ale co najważniejsze bardzo soczystej. A jak to zrobić? Rybę obsmażamy z każdej strony – robimy to na dużym ogniu i bez przykrycia. Następnie, gdy już jej smak został zamknięty w środku, wtedy ogień zmniejszamy i kontynuujemy smażenie przez kilka minut. W ten sposób uzyskamy soczystą i pełną aromatu potrawę.
Pieczenie to doskonały wybór dla osób dbających o zdrowe odżywianie. To obróbka termiczna, która jest zalecana nawet na diecie lekkostrawnej. Pozwala uniknąć wytwarzania niebezpiecznych związków, ograniczyć ilość używanego tłuszczu, a przy okazji potrawy nie tracą zbyt wiele cennych składników. Z tego względu jest też często wybierana przez osoby na diecie redukcyjnej.